Ezektől az uniós országoktól lehet ellesni, hogyan érdemes segíteni a bevándorlók beilleszkedését

6 perc

2023.07.12. 15:00

Az EU új migrációs politikájának érvényesítését Magyarország és Lengyelország blokkolja, de a tagállamok saját hatáskörben próbálnak felkészülni a menekülthullámokra. A folyamatosan érkező bevándorlókat új integrációs programmal és a szegénynegyedek felszámolásával segítik a svéd hatóságok. A beilleszkedés támogatására a németek, franciák és a görögök is keresik a hatékony megoldásokat.

Hogy miképpen sikerülhet félre a bevándorlók integrálása, arra talán Malmö Rosengard kerülete lehet a legjobb példa. A Svédország déli részén lévő város központi területén lévő negyed mintegy 25 ezres lakosságának több mint négyötödét teszik ki az első- és második generációs bevándorlók, s a volt Jugoszlávia köztársaságaiból, valamint a Közel-Keletről érkezettek szinte teljes szegregációban élnek: a negyed utcáin szinte csak arab vagy bosnyák szavakat lehet hallani.

A rosengardiak jövedelme jóval az országos átlag alatt van, a családok viszont az átlagosnál jóval népesebbek, körülbelül a felük négy vagy annál több emberből áll. A kerületben megjelentek a szervezett bűnözői csoportok, gyakoriak a fegyveres leszámolások, az őslakosok pedig igyekeznek a skandináv ország más tájain új otthonra találni.

A Rosengard - ahonnan a legismertebb svéd labdarúgó, a bosnyék és horvát felmenőkkel rendelkező Zlatan Ibrahimovic pályafutása indult -  illetve néhány stockholmi kerület által jelképezett kudarcból ugyanakkor tanultak a hatóságok.

A Zlatan nevet viselő focipálya annak a grundnak a helyén, ahol Ibrahimovic focizni tanult. A bejáratnál olvasható üzenete: 'Itt van a szívem. Itt a történetem. Itt a játékom. Folytassátok. Zlatan.' A sztár a létesítmény építéséhez is hozzájárult
Wikipédia / Kjetil Ree / CC BY-SA 3.0