A kémek háborúja Magyarországon is zajlik
Lengyelországban sorra buknak meg az orosz kémek, de Magyarországon és Ausztriában könnyebb dolguk van, Svájcban pedig többé-kevésbé tartani tudták a pozícióikat. A háború kitörése után a diplomáciai fedésre épülő orosz hírszerzést ugyanakkor alapvetően meggyengítették Európában, Moszkva válaszul a technológiai hírszerzését erősítette: megszaporodtak a kibertérben zajló műveletek is, ezek egy része a független magyar médiát is érintheti. Sok orosz árulhatott el titkokat a nyugati szolgálatoknak, ez megmagyarázná, miért buktak le olyan illegális kémek, akik a háború előtt akadálytalanul tudtak dolgozni.
Egy kiterjedt orosz kémhálózatot már kiiktattak tavasz óta Lengyelországban, legalábbis erre lehet következtetni a menetrendszerűen napvilágot látó hírekből. Márciusban ugyanis a lengyelek bejelentették, hogy felszámoltak egy olyan, szabotázsakciót előkészítő orosz kémhálózatot, amely az Ukrajnába vezető vasúti vonalakat figyelte.
Júniusban egy orosz állampolgárságú, de Lengyelországban játszó profi jéghokist vettek őrizetbe, nemrég pedig egy lengyel állampolgárt, akit a gyanú szerint azért fizettek az oroszok, hogy katonai létesítményeket és tengeri kikötőket figyeljen meg. Eddig 15 embert tartóztattak le, de a lengyel tisztviselők nyilatkozataiból úgy tűnik, hogy lesz ez még több is.
Persze nem meglepő, hogy a lengyel kémelhárítás ennyire aktív, hiszen Európán belül Oroszországgal szemben Lengyelország vállalja a legtöbb konfliktust, ehhez pedig minden létező támogatást megkapnak szövetségesüktől, az Egyesült Államoktól. És éppen ez az, amiért az orosz (katonai) hírszerzés legfőbb célpontja Lengyelország, így nem csoda, ha időről időre hallani onnan kémsztorikat.
Jóllehet a lengyelek – a balti országokhoz hasonlóan – tényleg nagyon komolyan veszik az orosz fenyegetést, a háború kirobbanása óta más államok is mintha sokkal éberebbek és hatékonyabbak lennének. Az elmúlt időszakban több nagy horderejű kémügyet lepleztek le Németországban, az Egyesült Államokban, Norvégiában, Brazíliában, Hollandiában, Szlovéniában és Görögországban is. Magyarország nem büszkélkedhet egyetlen egy kémsztorival sem – de erre még visszatérünk.