Az Ezeregyéjszaka meséi után kezdjen hozzászokni az arabok mesterséges intelligenciáihoz
Mozgolódik Rijád, helyezkedik Dubai. Az arab technológiai tavasz nem az országok vezetését, hanem a nyugati világ egyértelmű fölényét gyengítheti olyan szegmensekben, melyeket a jövő kulcsterületeiként tartanak számon.
Szaúd-Arábia elköltött 120 millió dollárt. Ez még akkor sem hangzik eget rengető hírnek, ha átszámoljuk: az összeg 45 milliárd forintnak felel meg. Izgalmasabb a kép, ha belenézünk az arab állam bevásárlókosarába: a Financial Times információi szerint legalább háromezer darab, egyenként mintegy 40 ezer dollár értékű chipre adtak le rendelést. A H100 nevű lapkát a gyártó kaliforniai Nvidiát vezető Jensen Huang a világ első olyan chipjeként jellemezte, melyet kifejezetten a generatív mesterséges intelligencia (MI) számára terveztek.
A rendelést az ügylet kiszivárgott részletei szerint az idei év végén szállítja le az Nvidia, és nem nehéz kitalálni, hogy utána mihez kezdenek velük: az Abdullah király nevét viselő tudományos és műegyetem (KAUST) és szaúdi vállalatok fejlettebb MI-rendszereken dolgozhatnak majd. A gazdasági lap információi szerint az elsődleges cél egy saját nagy nyelvi modell (LLM) létrehozása, amely megtévesztően emberi szöveget, képet és programkódot is képes generálni.
A beszerzés jelentőségét laikusok is megértik, ha felidézzük, hogy az eddigi legnagyobb karriert befutott, széles körben ismertté vált ChatGPT mögött dolgozó GPT-3 modellt az amerikai OpenAI mindössze 1024 darab hasonló – A100-as, ez a H100 elődje – chipen tanította be egy hónap alatt. Fejlettebb és háromszor annyi lapkával nem lesz nehéz előretörni.