Sok lőszert adhat Kim Dzson Un Putyinnak, de van ezekkel némi minőségi probléma

7 perc

2023.09.23. 10:30

Észak-Korea segítené ki a munícióhiánnyal küzdő Oroszországot, ám a régi fegyverek csupán tapaszt jelentenek az orosz hadiiparon tátongó seben. Phenjannak lőszere van bőven, de amikor használta, sok vagy nem ért célba, vagy nem robbant fel.

„Egy régi barát jobb, mint két új” – fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnök a hozzá érkező Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt. A mondatba szarkasztikusan az is belelátható, hogy kettő új szövetségest már nehezen tudna felmutatni Moszkva, az viszont igaz, hogy a szintén szankciógyűrűbe zárt Phenjannak van törlesztenivalója. Míg a 70 éve véget ért koreai háborúban a Szovjetunió látta el fegyverrel és lőszerrel kommunista szövetségesét, most Észak-Korea siet Oroszország segítségére az Ukrajna elleni háborújában. A közös kapocs ezúttal is a „nyugati imperializmus elleni küzdelem”, csupán a fegyverszállítmányok iránya vett 180 fokos fordulatot.

Pénzt, paripát és most már fegyvert is bőven kap Moszkva a szomszédoktól, de mire lesz ez elég?

Továbbra is megsínyli Oroszország Ukrajna lerohanását, a nyugati szankciók miatt átszervezni kényszerültek gazdaságuk jelentős részét és ez eléggé ráfizetésesen sikerült. A bajban a leglátványosabban Kína sietett segítségükre, de néhány frissen napvilágot látott adat szerint ennek is komoly ára volt.

Az észak-koreai diktátorok harmadik generációját képviselő Kim a múlt héten Oroszország egyik távol-keleti csücskében találkozott Putyinnal. Az egyeztetések után az orosz elnök azonnal visszatért Moszkvába, tárgyalópartnere pedig még napokig élvezhette az orosz vendégszeretetet a mindkettőjük elégedettségére szolgáló megállapodás után. Noha a megegyezés részletei nem nyilvánosak, a rendelkezésre álló információk szerint

Észak-Korea az orosz technológia iránt érdeklődik, elsősorban katonai műholdakra, a nukleáris elrettentéshez szükséges ballisztikus rakétákra és tengeralattjárókra van szüksége.

Na és persze az orosz mezőgazdasági export is jól jöhet a jelek szerint az 1990-es évek óta nem látott éhínséggel fenyegetett Észak-Koreának, ahol tavaly jelentősen visszaesett a mezőgazdaság teljesítménye.