Nemzetközi lapszemle: Palesztina felszabadítását sürgeti a Die Weltben az Axel Springer médiakonszern elnöke

9 perc

2023.11.03. 08:00

Vissza lehet-e csinálni, amit Orbán és Kaczynski véghez vitt Magyarországon, illetve Lengyelországban – ez a Politico egyik témája. Európa mocskos energiaüzleteket bonyolít le Oroszországgal, olvasható a Die Zeitben. Alakuló Nyugat-ellenes iráni-orosz katonai tengelyről ír a Wall Street Journal. Igen jó októbere volt Putyinnak – értékel a Washington Post. Gáza nem vonhatja el a figyelmet Ukrajnáról – erre figyelmeztet a Times. Világlapok írásaiból válogattunk.

Politico

Orbán Viktor, Donald Trump és Tayyip Erdogan jelentősen hozzájárult, hogy az elmúlt hat évben jelentősen gyengült a demokrácia a világban – emeli ki a stockholmi IDEA Intézet legújabb, világméretű felmérése. Arra jut, hogy a demokrácia alapjai remegnek, mivel sokfelé megerősödik a tekintélyelvűség.

Az összeállítás előszavában Michael Ignatieff, a CEU volt rektora kiemeli, hogy Magyarországon, Lengyelországban, Szlovákiában, Izraelben és az Egyesült Államokban, de másutt is, olyan politikusok vezényelték és vezénylik a demokratikus normák lebontását, akik azt állítják, hogy a nép nevében beszélnek, a néptől kapták hozzá a felhatalmazást.

Az IDEA 1975 óta, 173 országban követi nyomon a demokrácia helyzetének alakulását, az értékeléshez 17 mutatót használ, kezdve a polgári szabadságjogoktól, a bírói függetlenségen át a jogállamiságig.

Külön kiemeli, hogy a magyar és a lengyel kormány szolgáltatja a két eklatánsabb példát, mármint az EU nemigen tudja befolyásolni az eseményeket, nem képes demokratikusabb pályára állítani tagjait. Az eredmény sokszor nem is az, amit Brüsszel akar.

A szervezet képviselője hozzátette, hogy az olyan vezetők, mint Orbán Viktor, aki a minap a szalagcímekbe került, miután kezet rázott Putyinnal, szóval ezek az emberek éppen elég hosszú ideje vannak hatalmon, így nagy hatást gyakoroltak országukra.

A magyar demokratikus intézmények jól működtek, ám győzelme után a miniszterelnök hozzálátott meggyengítésükhöz. És idővel sajnos összeomlottak a fékek és ellensúlyok. Budapesttel és Varsóval ellentétben a bolgároknál, cseheknél, letteknél, litvánoknál, valamint Koszovóban és Észak-Macedóniában jól alakulnak a dolgok, ezek az országok a demokrácia központjai lesznek.