Nemzetközi lapszemle: Kemény menet lesz Orbán Viktor és Charles Michel budapesti tárgyalása
A Die Presse szerint Orbán Viktor az uniós kilépéssel kokettál. A Times és a Washington Post a gázai konfliktus jelenlegi állását értékeli. A Guardian szemleírója az Ázsiában gyorsuló atomfegyverkezési versenyt elemzi. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
The Times
A választóknak ellent kell állniuk a szélsőjobb lopakodó térhódításának – figyelmeztet Gary Murphy, a dublini City University politológia professzora, a patinás brit újság rendszeres szemleírója. A kemény jobb számára az egész földrészen próbakő lett a bevándorlás elutasítása. A múlt héten éppen ez vetett véget a nyugati választásokat gyakran körülvevő technokrata harmóniának, amikor a hollandoknál Geert Wilders lett a befutó.
Az új, jobbos populizmus a politikai közepet fenyegeti, de a holland győztest egyenesen szélsőjobbosként emlegetik szakmai körökben. Ezek a pártok ellenségesek az EU-val szemben, nem hisznek a klímaváltozásban és a megoldására kidolgozott javaslatokban. Alacsonyabb adókkal házalnak. Mantraszerűen ismételgetik, hogy ismét naggyá teszik országukat. Kikelnek magukból a politikai elit ellen és a múltból vesznek kulturális ösztönzést.