Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Truong My Lant, a saigoni piaci eladóként indult milliárdos üzletasszonyt a kommunista Vietnám leglátványosabb kirakatperében vonták felelősségre, miután sikkasztásával megrengette az ország bankrendszerét. Ügye – amelyben 2700 tanút idéztek be, és 10 államügyész, valamint 200 ügyvéd vett részt – az egész maffiaállam működésére rávilágít, és máig nem zárult le. Nagy csalások című sorozatunk második cikke.
A 13 milliós Ho Si Minh-város, korábbi nevén Saigon, gyarmati korabeli bírósági épületének sárga oszlopcsarnoka mögött ítélték halálra azt a 67 éves vietnámi ingatlanfejlesztőt, aki 11 éven át fosztogatta az ország egyik legnagyobb bankját.
Az ítélet a kommunista országban szinte egyedülálló – ő az egyike annak a nagyon kevés nőnek, akit fehérgalléros bűncselekményért valaha halálra ítéltek.
A bíróság döntése a csalás szédítő méreteit tükrözi. Truong My Lant azért ítélték el, mert 44 milliárd dollár (mai árfolyamon 16,2 ezer milliárd forint, azaz nagyjából a magyar GDP negyedének megfelelő) értékű kölcsönt vett fel illetéktelenül a Saigon Commercial Banktól. Az ítélet szerint 27 milliárd dollárt kell visszafizetnie, de az ügyészek szerint az összeg valószínűleg soha nem térül meg. Egyesek úgy vélik, hogy a halálbüntetés is csupán azt a célt szolgálja, hogy a bíróság ezzel ösztönözze az üzletasszonyt a hiányzó milliárdok egy részének visszaszolgáltatására.
A csalás mértéke magát a bankot és az egész ország bankrendszerét megrengette.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.