Marie Skłodowska-Curie folyamatos életveszélyben dolgozott felfedezésein, de erről mit sem tudott
Már az is jellemző, hogy a nevét sohasem írják úgy, ahogy kell. A saját nevét vetik hátra, ha kiírják egyáltalán. A férfiak között sem volt nála elismertebb tudós. Két tudományágban is Nobel-díjat kapott. Csak a francia Akadémia rekesztette ki magából. A Curie házaspáron belül is Marie volt az éltudós. Nevet adott a radioaktivitásnak, forradalmasította a tudományt, alaposan kitágította az orvostudomány, az életmentés, az energiatermelés, de persze a hadászat lehetőségeit is. Kilencven évvel ezelőtt, 1934. július 4-én belehalt a sugárfertőzésbe, miként egy emberöltővel később szintén Nobel-díjas leánya és veje Irene és Frédéric Joliot-Curie is.
Maria Skłodowska egy többgenerációs pedagóguscsalád utolsó, ötödik gyermekeként született 1867. november 7-én Varsóban, Lengyelország orosz megszállás alatt álló részében. Nagyapja hírneves tanár volt Lublinban, apja matematikát, fizikát tanított, és két fiúgimnázium igazgatója volt Varsóban. Édesanyja egy igen tekintélyes leányinternátust vezetett. A család alaposan benne volt az 1863-65-ös lengyel felkelésben. Elérte őket a megtorlás, a család ebből és egy szerencsétlen befektetésből kifolyólag elvesztette a vagyonát. Az apát lengyel patrióta érzelmeire tekintettel kirúgatta egy orosz tanfelügyelő, rosszul fizetett, alacsonyabb presztízsű munkákat kellett elvállalnia. Diákokat szállásoltak el jövedelmük kiegészítése végett.
Maria hétéves volt, amikor tífuszban meghalt az egyik testvére, és tíz, amikor tüdőbajban meghalt az édesanyja. Az anya hithű katolikus volt, az apa ateista. Anyja halála után Maria is szakított az Istennel.
A félig elárvult leány internátusba került, aztán egy lánygimnáziumba, ahol 16 éves korában kitüntetéssel leérettségizett. Érettségi után depresszióba zuhant, egy évet vidéki rokonoknál töltött, majd apja mellett vállalt nevelői munkát.
Hivatalos felsőoktatási intézménybe nem iratkozhatott be, mert oda ekkor még nem vettek fel nőket. Ellenben az illegális lengyel patrióta Repülő Egyetemen nők is tanulhattak. Ott kezdte meg felsőbb tanulmányait Bronisława nővérével együtt.
A két testvér megállapodott egymással abban, hogy két évig Maria támogatja anyagilag a Párizsban orvosnak tanuló nővérét, aztán pedig a nővére őt. Ennek megfelelően Maria nevelőnői állást vállalt vidéken az apjával rokonságban álló Żorawski családnál. Itt egymásba szerettek a Żorawski házaspár fiával, Kazimierz Żorawskival. A szülők hallani sem akartak arról, hogy a szépreményű fiatalember egy csóró rokont vegyen feleségül.
Miután a Żorawski családtól el kellett jönnie, Sopotban talált nevelőnői állást, és egy évig támogatta nővére tanulmányait. Bronisława közben férjhez ment egy orvoshoz. Hívták magukhoz Mariát Párizsba, ő azonban még reménykedett benne, hogy feleségül mehet a szerelméhez. Amikor azonban megkapta a fiatalembertől a végleges szakítólevelet, ő is útnak indult. (Kazimierz Żorawskiból tekintélyes matematikus, a Krakkói Egyetem rektora lett.)
1891 végén, 24 éves korában érkezett Párizsba, ahol Marie-ra módosult a keresztneve. Nyolc évvel azután, hogy kiemelkedő eredménnyel leérettségizett. Ezt a nyolc évet lényegében elvesztette. Ebben az évben lett a nála nyolc évvel idősebb Pierre Curie a vegytan és a fizika professzora a Sorbonne-on.