HVG-tipp: a magyar sportolók, akik első olimpiai érmüket szerezhetik Párizsban

4 perc

2024.07.25. 10:15

Száznyolcvan sportolóval hajózik be a Szajnán a magyar olimpiai csapat. Köztük lesz Szilágyi Áron és Csipes Tamara, mindketten többszörös bajnokok. De kik szerezhetik meg az első olimpiai érmüket? Az esélyesek közül mutatunk be ötöt.

Érdi Mária, vitorlázás

Még mindig csak 26 éves, de már a harmadik olimpiájára készül Érdi Mária vitorlázó. Sportágában ő volt az első, akit az év sportolójának választottak Magyarországon, tavaly érte ez az elismerés. Az a tény, hogy 2013 és 2023 között tizenegyszer lett az év magyar vitorlázója, jól mutatja a hazai dominanciáját. Korosztályos világ- és Európa-bajnoki címeket szerzett. 18 évesen még ajándékként fogta fel a riói olimpiai szereplést, Tokióból viszont csalódottan tért haza a 13. helyezése után. Azóta világ- és Európa-bajnoknak mondhatja magát a felnőttek között is (előbbi 2023-ban, utóbbi az idén jött össze). Érdi még 2009-ben, egy szakkörön ismerkedett meg a vitorlázás alapjaival, majd néhány év után versenyszerűen kezdte űzni a sportot. A párizsi olimpiára az egyszemélyes ILCA6 laser hajóosztály ranglistavezetőjeként és az olimpiai vitorlásversenyek egyik favoritjaként érkezik.

Érdi Mária
MTI / Kovács Tamás

Kós Hubert, úszás

Kós Hubert 2003-ban született, és már 2 éves korában lejártak vele az uszodába. Karrierje elején több úszásnemben is kipróbálta magát, de a nemzetközi elitbe vegyesúszóként tört be. Már a 2021-es tokiói olimpián is ott volt, akkor 200 méteren a 20. lett, egy évvel később viszont Európa-bajnoki címet szerzett ezen a távon. Egy évtizeden keresztül Magyarovits Zoltán tanítványaként pallérozódott, de 2022-ben elfogadta az Arizonai Egyetem ajánlatát, és tavaly óta Michael Phelps korábbi edzője, Bob Bowman irányítása alatt készül. A világ egyik legjobb trénere hét hónap alatt hátúszót csinált belőle, nem is akármilyet: Kós a 2023-as fukuokai világbajnokságon 200 méteres hátúszásban aranyérmes lett, 1:54.14-es időeredményével pedig új országos csúcsot állított fel. Saját elmondása szerint régebben nem szerette a hátúszást, ugyanis attól félt, hogy beveri a fejét. Párizsban komoly programot választott: 100 és 200 méteres hátúszásban, 100 méteres pillangóúszásban és 4 × 100 méteres gyorsúszásban áll rajtkőre.

Kós Hubert
MTI / Derencsényi István

Salim Omar Gergely, tekvandó

A kaliforniai Torrance városában született Salim Omar Gergely. Édesapja és egyben edzője, Salim Gergely dán–magyar állampolgárságú világbajnok tekvandózó, nagybátyja pedig Salim József olimpikon. A még mindig csak 21 éves sportoló korábban amerikai színekben versenyzett, többszörös korosztályos pánamerikai bajnok. 2019 szeptembere óta Magyarországot képviseli a nemzetközi versenyeken. Első nagy sikerét a felnőttmezőnyben a 2021-es szófiai Európa-bajnokságon aratta, az 54 kilogrammosok között szerzett aranyérmet. Már a tokiói olimpián is a dobogó közelébe verekedte magát, de a bronzcsatában alulmaradt dél-koreai ellenfelével szemben. Végül az 5. helyen végzett az 58 kilogrammosok mezőnyében, ezzel megismételve nagybátyja Sydney-ben elért eredményét. 2022-ben megvédte Európa-bajnoki címét, majd ezen év novemberében világbajnok lett Guadalajarában. A párizsi olimpiára háromszoros Európa-bajnokként utazhat.

Salim Omar Gergely
Profimedia

Pekler Zalán, sportlövészet

A 24 éves komáromi sportlövő, Pekler Zalán a nagyszüleinél ismerkedett meg a sportággal, 9 évesen fogott először légpuskát a kezébe. Miután 6 méterről eltalált egy kukoricaszemet, a sorsa megpecsételődött. A szülei levitték a helyi lőtérre, ahol Kisvárdai István kezdett foglalkozni a tehetséges ifjú sportolóval. Fiatalon több sportágat is kipróbált, úszott és focizott, utóbbit a lövészettel párhuzamosan űzte, de 13 éves kora után válaszút elé került. Mint kiderült, telibe talált. A fiatalok között világ- és Európa-bajnoki címet szerzett légpuskában, és a 2018-as ifjúsági olimpián aranyérmes lett Buenos Airesben. Ott volt a tokiói olimpián is, a kisöbű szabadpuska összetett számában a 18. helyen végzett. Közgazdászdiplomát szerzett a Budapesti Gazdasági Egyetemen, el is helyezkedett a szakmájában. Az igazi áttörést a 2023-as év hozta el számára, amikor munka mellett négy aranyérmet szerzett az Európai Játékokon. Párizsban a 10 méteres légpuska és az 50 méteres, három testhelyzetű puska számokban indul.

Pekler Zalán
MTI / Vajda János

Női kardcsapat

A párizsi olimpia egyik legfőbb esélyeseként léphet pástra a Pusztai Liza – Battai Sugár Katinka – Szűcs Luca – Márton Anna összeállítású magyar női kardcsapat, amely 2023-ban, a milánói világbajnokságon szerzett aranyérmet. Egy évvel korábban, a történelmi, első vb-siker idején Márton Anna helyett Katona Renáta vívott. Komoly fejtörést okozott Boczkó Gábor szövetségi kapitánynak, hogy ki kerüljön be a válogatottba, hiszen Katona a hazai rangsor harmadik helyén áll, míg Márton az ötödik. Utóbbi az előző olimpián a négy közé jutott, és most is ő került ki győztesen kettejük versenyéből. A Tokióban 8. helyen záró négyeshez képest Szűcs Luca számít új embernek, a három évvel ezelőtti csapathoz hasonlóan pedig ezúttal is Battai Sugár lesz az egyedüli, aki egyéniben nem indul. A magyar női kardcsapat augusztus 3-án vív majd a párizsi olimpián.

A magyar női kardcsapat
MTI / Illyés Tibor

Nyitókép: Az esélyesek – Fotó: MTI / HVG

 A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, amely nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést.