Kamala Harris megmutatta, hogy Donald Trumpnak miért kell felkötnie a gatyáját

6 perc

2024.08.23. 12:39

2024.08.23. 14:25

Még öt héttel ezelőtt sem gondolta volna senki, hogy a jelenlegi alelnök lesz a demokraták elnökjelöltje Donald Trump ellen. Kamala Harris azonban nagyon is értékelhető választási lehetőséget kínált a szavazóknak a chicagói demokrata nemzeti konvención, ahol lelkesítő és hazafias beszédben fogadta el a jelöltséget. Donald Trumpot már most sikerült kiborítania. 

Ahhoz képest, hogy történelmi jelöltségről van szó – első színes bőrű nőként lett egy nagy párt elnökjelöltje –, Kamala Harrisnek a demokrata konvención elmondott beszéde bár erős volt, de nem volt egy retorikai csúcsteljesítmény, főleg nem a konkrétumokat és az érdemi részleteket tekintve, de a Joe Bident elnökjelöltként váltó politikus arra mindenképp bizonyítékot szolgáltatott, hogy Donald Trumpnak erős ellenfele lesz – előrevetítve néhány szaftos elnökjelölti vitát a kampány hajrájában. És persze a mondanivalóját felhangosította a demokraták megkönnyebbülése is, hogy a novemberi megmérettetésnek nem egy 81 éves jelölttel vágnak neki, aki – mint ahogy az a júniusi Trump–Biden-vitán még időben kiderült – nem igazán állt készen arra, hogy leuralja a kampányidőszakot. 

A demokraták ezzel semlegesítették is a republikánusok egyik egyszerű, mégis erős érvét, az 59 éves Harrisre ugyanis már nem tudják rásütni az életkor elítélő bélyegét úgy, mint Joe Bidenre. Harris kampánystábja pedig még akár a republikánusok ellen is fordíthatja a saját fegyverüket, hiszen a maga 78 évével Trump a történelem legidősebb jelöltjévé lépett elő. 

Kamala Harris a Demokrata Nemzeti Konvención 2024. augusztus 22-én
AFP / Robyn Beck

Ahogy a The Guardian chicagói tudósítója kiemelte, az eddig Joe Biden árnyékában alelnökösködő Kamala Harrisnek a jelöltséget elfogadó beszédében mindenekelőtt arra kellett törekednie, hogy az amerikai nyilvánosság megbarátkozzon a jelenlétével. Harris beszédének egy jó részét talán épp ebből a megfontolásból a bemutatkozására használta, egyfajta önéletrajzi összefoglalót nyújtva át az amerikaiaknak.