Nemzetközi lapszemle: Ukrajna valójában az elrontott német költségvetés és a gyengécske kormány áldozata

8 perc

2024.08.24. 08:00

Vlagyimir Putyint bátoríthatja, hogy a német habozás azt üzeni, tartson ki, hiszen nem tart már sokáig a nyugati szolidaritás.

FAZ

Olaf Scholz német kancellár saját magának adja fel a leckét, amikor szinte kizárólag a nyugaton lefoglalt orosz pénzekből kívánja finanszírozni Ukrajnát, mert így igen jelentős eszközt ad Magyarország és Szlovákia kezébe – mutat rá a jobboldali újság szerkesztője, Reinhard Weser. A kancellár nem bontja ki a teljes igazságot, amikor azt állítja, hogy már csupán egy-két technikai részletet kell megoldani és akkor mehet a támogatás az orosz állami javak kamatából.

A legfőbb akadály ugyanis politikai természetű. Abból ered, hogy két kormány úgy beszél, mintha az orosz rezsim szócsöve volna. Idáig azonban Orbán Viktor és Robert Fico nem támasztotta alá tettekkel a szavait. Bizonytalanná tették ugyan, hogy belemennek-e a szankciók féléves meghosszabbításába, de a végén mindannyiszor megszavazták.

Ha élnének a vétójoggal, az egész konstrukció összeomlana. Amerika ezért akar jogbiztos garanciákat, hogy az orosz eszközöket tartósan befagyasztják, amihez a magyar és a szlovák vezetésnek is hozzá kellene járulnia. Mivel ők egyébként is tengelyt akasztottak az EU-val, fontos fegyvert adnának ki a kezükből. De miért fogadnák el?

A német kancellár szívességet tett nekik, amikor még tovább erősítette a pozícióikat. A jövőben ugyanis még inkább e két Kreml-barát kormánytól függ, hogy Ukrajna hozzájut-e a létfontosságú támogatáshoz. Pont ezért Putyinnak valószínűleg még az eddiginél is jobban gondja lesz rájuk.

Politico

Az Európai Parlament a Bizottság orrára koppinthat, amikor nagyjából egy hónap múlva megkezdi a biztosjelöltek meghallgatását, mert egy-kettőt könnyen kipöckölhet közülük, például Várhelyi Olivért. Az egyértelmű, hogy Orbán Viktor embere kemény próbatételre számíthat, mert az eltelt öt évben időnként kifejezetten éles bírálatok érték.

Brüsszeli illetékesek azt vetették a szemére, ahogyan felhasználta a bővítésért felelős tárcát, illetve hogy esetenként roppant nagyvonalúan ítélte meg egyes jelentkező országokban a jogállam és a demokrácia állapotát. Az sem segített neki, hogy 2023-ban nyilvánosság előtt hülyézett le EP-képviselőket.

Arra még nem volt példa, hogy az EP kilőtt volna egy ismétlésre készülő biztost. Sandro Gozzi, a liberális frakcióból azonban nem kétli , hogy Várhelyi nem veszi az akadályt, mert a posztján leginkább Orbán, és nem az Európai Bizottság érdekeit képviselte. Hasonlóképpen vélekedik az osztrák szociáldemokraták strasbourgi frakcióvezetője is, aki szerint a Bizottság egyetlen más tagja sem nyújtott ennyire kiábrándító teljesítményt.

Gátolta az új tagok felvételét, rontotta a szervezet külső megítélését és hozzájárult ahhoz, hogy a Nyugat-Balkánon erősen visszaesett a bizalom az Unióval szemben.

Frankfurter Rundschau

Magyarország az amerikai republikánusok mintájára igyekszik megszabadulni a migránsokról – írja a lap, miután Gulyás Gergely kilátásba helyezte, hogy az Orbán-kormány tovább küldi Brüsszelbe a menedékkérőket. Az Egyesült Államokban két éve a floridai és texasi kormányzó is százával passzolta tovább a liberális vezetésű államoknak az illegális bevándorlókat, mert így kívánta bizonyítani, mennyire képmutató a másik oldal.

Egy ilyen lépéssel azonban a magyar fél súlyosan megsértené a közösségi jogot és csak azt bizonyítaná, hogy sakkfigurának tekinti a szerencsétlen embereket. Ráadásul nem igaz, amit Gyulás állít, hogy kvóta alapján osztanák szét a földrészen a menedékkérőket. Annak idején azért nem jött létre ilyen megállapodás, mert a budapesti és az akkori lengyel vezetés ellenezte.

Az Európai Emberi Jogi Bíróság már elmarasztalta a Fidesz-kabinetet, amiért a határőrség módszeresen és azonnal kipaterolja az országból az elfogott határsértőket. De nem állt meg a testület előtt a tranzitövezetek gyakorlata sem.

Mivel Magyar Péter felbukkanása nyomást gyakorol a hatalomra, alighanem ezzel függ össze, hogy tovább radikalizálódik a magyar menedékpolitika. A legújabb fejlemény az, hogy rendeleti úton megvonták a lakhatási támogatást azoktól az ukrán menekültektől, akik nem harci övezetekből érkeztek magyar földre.