A görög és indiai kultúra találkozása, valamint a buddhista művészet születése – Szeretettel Budapestről

Szerzőnk nyári vakációját Magyarországon tölti, így Szeretettel külföldről sorozatunkban ezúttal nem Delhiből jelentkezik írásával, amelynek témája azért nem esik távol Indiától.

  • Köves Margit Köves Margit
A görög és indiai kultúra találkozása, valamint a buddhista művészet születése – Szeretettel Budapestről

Mit csináljon az ember, ha magyarországi látogatása idején honvágyat érez második, választott hazája, India iránt? Elmenjen a számtalan indiai étterem egyikébe? Ezt bármikor megteheti, viszont csak most láthat egyszerre két indiai témájú kiállítást is a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban.

A Buddhák földje/Gandhára című tárlat a görög és indiai kultúra találkozását és a buddhista művészet születését mutatja be a középkori selyemút mentén, az Indus 100 plakátkiállítás pedig a mai Pakisztán területén található mohendzsodárói (más átírás szerint Móhan Dzsódaró) régészeti feltárások eredményére és ezek jelentőségére hívja fel a figyelmet. 

A Buddhák földje/ Gandhára kiállításra a múzeum gyűjteményének nyolcvankét különleges darabját válogatta ki Aklan Kata Anna kurátor. Ezeket egészítik ki azok az érmék, amelyeket a Nemzeti Múzeum kölcsönzött a tárlatra.

A Hopp Ferenc Múzeum kiállításán
Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

A területet, amelyen Gandhára is található, az i.e. 4. században Nagy Sándor hódította meg. Bár uralma nem tartott sokáig, a hellenizmus hatása nem múlt el, a nagy makedón hadvezért követő kormányzók idejében pedig például perzsa és nomád elemekkel gazdagodott az ottani kultúra. Ezt szemléltetik a kiállításon látható ivókupák és érmék is, amelyeken görög vagy perzsa istenekhez kapcsolódó elemeket látni, ezek gyakran a jólét kultuszát tükrözik.