Van bármi értelme annak, ha homokzsákot pakolnak a politikusok, vagy csak zavarják a munkát?

6 perc

2024.09.18. 07:30

Szívesebben megválasztják azt a politikust, aki a természeti katasztrófa alatt és az újjáépítéskor odateszi magát, bezzeg azt könnyebben megbuktatják, aki a védekezésre előre költ. A példamutatás sokat segít abban, hogy önkénteseket vonzzanak be, és a menedzsment kutatói azt is megnézték, hogyan érdemes viselkednie annak a felső vezetőnek, aki beáll az átlagemberek közé dolgozni.

Itt az árvíz, és ezzel együtt itt vannak a politikusok is, akik kivonulnak a gátra, és megmutatják, ők személyesen harcolnak az áradás ellen. Orbán Viktor Strasbourg helyett a gátra megy, Magyar Péter homokzsákot tölt, pár kilométerrel arrébb Gyurcsány Ferenc lapátol. De van ennek egy kis értelme is, már persze azon kívül, hogy gyönyörű fényképek készülhetnek róluk? Egyáltalán, hatékonyabb tud lenni egy munka akkor, ha a mezei dolgozók közé beszáll a főnök, ráadásul olyan munkakörben, ami nem is az ő dolga lenne? Jobbat tesz az, ha példát mutat?

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök segít katonáknak homokzsákokat tölteni a megnövekedett árvizekre való felkészülésben a québeci Gatineau-ban 2019. április 24-én
AFP / Michel Comté

Politikus valószínűleg nem kapott még vészhelyzetben rosszabb fogadtatást, mint Justin Trudeau, amikor 2019-ben az ottawai árvíznél kiment homokzsákokat pakolni. A kanadai miniszterelnök ekkor egy túl lelkes önkéntessel találkozott, aki megpróbálta elzavarni azzal, hogy ne tartsa fel mások munkáját. Josh Bowen, aki sok év katasztrófavédelmi munkája után – Kanadában azért akad ilyesmi feladatból bőven – vészhelyzeti menedzsmentet kezdett el tanítani, ez után foglalta össze a Global Newsnak azt, hogy mi mindenre kellene egy vezető politikusnak odafigyelnie ilyen helyzetben. Mint mondta, jó ha ott van egy ilyen ember a helyszínen, már csak azért is, mert rá sokan odafigyelnek, úgyhogy értik, hogy fontos ügyről van szó, és persze az sem rossz, hogy így egy miniszterelnök sokkal közelebbről látja, mi mindenre van szükség a sikeres védekezéshez, és egy ilyenbe belefér az is, ha némi fennakadást okoz a munkában.

Egy másik közgazdaság
A közgazdaságtan csak akkor unalmas, ha rosszul magyarázzák el – máris sokkal izgalmasabb lesz, ha kiderül, hogyan érinti a mindennapi életünket. Sorozatunkban fontos közgazdasági elméleteket mutatunk be, azt figyelve, miért fontosak ezek mindannyiunk számára.
A sorozat korábbi részeit ide kattintva érik el.

Blair Feltmate, a Waterloo-i Egyetem klímaalkalmazkodási központjának vezetője ennél szigorúbb volt: ő azt mondta, egy politikus ilyen helyzetben beállhat az önkéntesek közé, de valahol a munkálatok szélén kell lennie, fizikailag is, és a figyelem mennyiségében is. Ahogy Ottawában is abból volt a gond, hogy a biztonsági előírások miatt a miniszterelnök közelébe nem mehetett csak úgy akárki, úgyhogy nem tudták elvinni azokat homokzsákokat, amelyekhez Trudeau és a testőrsége túl közel ment.