Kinek és miért ad bájos pandákat Kína, miért lehet minden japán neve 500 év múlva Szato, és mennyire pontos egy tóriumóra?

13 perc

2024.09.26. 13:00

2024.10.01. 09:30

A héten bájos és veszedelmes állatokról is mesélünk. A bájosak a Kínában élő óriáspandák. Peking baráti országokat szokott jutalmazni belőlük egy párral, de egy finn magán állatkert most idő előtt visszaadott egyet, mert nincs pénze a tartásukra. A veszedelmes állatok az 1945 nyarán a Csendes-óceánon amerikai haditengerészekből lamározó cápák, akik az elsüllyedt hajójukról menekülőket vették célba. A tragikus eset baljós módon visszaköszön Steven Spielberg A cápa című klasszikusában is. A kiszolgáltatott katonák számára végtelennek tűnhetett az idő, amíg kimentették őket, egy új atomóra viszont – ami a cézium helyett a tórium izotópjával működik –, más nagyságrendet képviselő pontosságával a tudósok előtt a világmindenség végtelenjét nyithatja meg.

A pandapár, amikor még Finnországba készült
Jiao Wen / Imaginechina / Imaginechina via AFP

A hét diplomáciai eszköze: kínai óriáspanda


Finnország úgy döntött, hogy a határidő előtt nyolc évvel, már idén decemberben visszaadja Kínának azt az óriáspandapárt, amely az Ahtari állatkertben él. A tulajdonos már nem tudja megengedni magának

Lumi és Pyry tartásának évi 1,5 millió eurós költségét.

A finn kormány tavaly elutasította a cég támogatási kérelmét. Az összegben benne van a Kínának fizetett „bérleti díj” is, mert a kedves állatokat nem örökbe kapták. Lumi és Pyry röviddel azután érkezett az állatkertbe, hogy Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkár-államfő 2017-ben Finnországban járt. Az Ahtaru tulajdonosa nyolcmillió eurót fordított arra, hogy kialakítsa az élőhelyüket, és a 2018 januárjában indult szerződés futamideje 15 év volt. A pandák most a karanténjukat töltik, mielőtt hazaindulnának.

Giant panda home in Finland opens to public

The new home of Chinese giant pandas Huabao and Jinbaobao in central Finland has officially been opened to the public. The two giant pandas played with snowballs and rolled on the ground in the sun, which brought much laughter to Finnish tourists who drove quite a distance to the zoo early in the morning.

Kína a csak nála élő pandákat diplomáciai eszközként használja: ha gesztust akar gyakorolni, akkor egy párt ad a kedvezményezett országnak. A megállapodás szerint ha kölyök születik, akkor az Pekinget illeti. A történészek úgy tudják, a kedves, ám szerfölött lusta állatból elsőként a Tang-dinasztiához tartozó, 624 és 705 között élt Vu Cö-tien császárnő küldött ajándékba egy példányt a japán udvarba. Nyugaton a panda egészen a XIX. század második feléig ismeretlen volt. Lenyúzott fekete-fehér bundájával először Szecsuánban találkozott egy francia misszionárius, Armand David, aki egy helyi vadásztól kapta azt ajándékba. Hugo Weigold német zoológus volt az első nyugati, aki – 1916-os kínai útján – élő pandát látott, a volt amerikai elnök két fia, ifjabb Theodore és Kermit Roosevelt pedig külföldiekként először lőttek pandát 1929-ben.

China’s panda diplomacy, explained

China’s best diplomats are the ones that sit around and eat bamboo all day. Subscribe to our channel! http://goo.gl/0bsAjO China has given pandas to foreign powers long before the 20th century, but the most current iteration of panda diplomacy began in the 1950s with its gifting of Ping Ping and An An to the Soviet Union.

Élő példány 1936-ban jutott el először Nyugatra: a férje halála után annak expedícióját megöröklő New York-i társasági hölgy, Ruth Harkness vitt az USA-ba egy talált kölyköt, Szu Lint. A panda a chicagói Brookfield állatkertbe került, de ott két év után kimúlt. Miután Japán lerohanta Kínát, majd kitört a második világháború, háttérbe szorult a Nyugaton éppen éledező pandaláz, és a népköztársaság 1949-es kikiáltását követően Mao Ce-tung kommunista pártvezér – a császári múlthoz visszatérve – politikai gesztussá tette az ajándékozást. Első külföldi országként 1957-ben az akkor még testvéri Szovjetunió kapott pandát, de jutott a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak is.

First Lady Pat Nixon Welcomes Pandas to the National Zoo

April 16th, 2022 marks the 50th anniversary of Pat Nixon welcoming two pandas, Hsing-Hsing and Ling-Ling, to the National Zoo.

A leghíresebb ajándékozásra 1972-ben került sor, amikor a Kína diplomáciai elszigeteltségét megtörve Pekingbe látogató Richard Nixon amerikai elnök egy pandapárral térhetett haza. Hszing Hszing és Ling Ling a washingtoni állatkert szenzációi lettek – előbbi 1999-ben, utóbbi 1992-ben költözött az örök bambuszmezőkre –, és egy csapásra újraélesztették a macilázat. Edward Heath brit kormányfő 1974-es útjának jutalma Csia Csia és Csing Csing volt – amit London két fehér rinocérosszal hálált meg –, de kapott pandákat Franciaország, Japán és Németország is.

A névszigor feloldásáért tüntetők Tokióban
Yoshitaka Nishi / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP