Süddeutsche-kommentár: Magyar Péternek most be kell bizonyítania, hogy ő áldozat, nem bűntárs
Orbán kihívója nem alkalmazhat piszkos módszereket, és bizonyítania kell, hogy a miniszterelnök valóban törvénysértő eszközöket vet be a lejáratására, írja a német lap kelet-közép-európai tudósítója, Cathrin Kahlweit. Szakértők nem sok jót jósolnak a forintnak. Trump feladja a leckét az európai gazdaságnak. A Trump-párti Wall Street Journal figyelmezteti a leendő elnököt, hogy esze ágában ne legyen igazságügyi miniszternek kinevezni Matt Gaetzet. Nemzetközi lapszemle.
Reuters
Politikailag jól jöhet ugyan Trump győzelme Orbán számára, ám lehet, hogy a gazdaság számára kettős csapást jelent. Fokozza az inflációs kockázatokat, miközben a forint amúgy is gyenge, és visszaesik a termelés, mert a tengerentúlon vámok fenyegetik az Európából érkező autókat. A washingtoni változások folytán a magyar fizetőeszköz lett a térség legrosszabbul teljesítő valutája, ilyen alacsony szintre 2022 óta nem volt példa.
Egyes szakértők azonban azt mondják, hogy ez csupán az előjáték lehet, ha az elnök beváltja a vámok ügyében tett ígéretét. Roger Mark, a Ninety One alapkezelőtől úgy gondolja, hogy ezek után a kamatok csökkenhetnek, de emelkedhetnek is. A Société Général egyik elemzője azon a véleményen van, hogy az MNB túlfutott az alapkamat leszállításával, tekintve az amerikai választás körüli bizonytalanságokat, illetve azt, hogy vezetőváltás lesz a jegybanknál.
A gyenge gazdaság miatt az Orbán-kormány többször is nyomást gyakorolt Matolcsy György MNB-elnökre, hogy vigye lejjebb az alapkamatot, mivel a hatalom a szorosnak ígérkező 2026-os választásra készül. A mérséklés azonban elgázolná a forintot és felnyomná az inflációt, noha utóbbi tavaly meghaladta a 25%-ot.