„De sikerült?” – nagy klasszikusokat köszönhetünk annak, ahogy a Fidesz 10 évig védte az MNB alapítványait
Közel tizenegy év telt el azóta, hogy a HVG először megírta, százmilliárdok mennek az alapítványokhoz, a Fidesz és az MNB pedig néha egész kreatív, gyakran pedig kínos módon bizonygatta, hogy nincs baj.
Valami nem kerek a Magyar Nemzeti Bank alapítványai körül, az oda került pénz átláthatatlan céghálón át folyt ki magánkezekbe – ám az Állami Számvevőszék jelentése és az azt követő feljelentés igazából csak azokat lephette meg, akik az elmúlt tizenegy évben nem olvastak újságot.
Tényleg messzire kell visszamenni: 2014 augusztusában jártunk, amikor a HVG címlapsztorijából kiderült, hogy az MNB 200 milliárd forintot adott a saját alapítványainak oktatási célokra hivatkozva. A jegybanki alapítványok az azóta eltelt már több, mint egy évtizedben minimum megkérdőjelezhető módon költötték a pénzt, a független média ezt számtalan alkalommal megírta, felelősségre vonás azonban egész mostanáig senkit nem fenyegetett. A Fidesz pedig mindig ott volt, amikor csak kellett, hogy elmagyarázza, miért van minden tökéletesen rendben azzal, ami a jegybanki alapítvány körül történik.
Elvesztette közpénz jellegét
Ha választani kellene egyetlen szállóigét, amely tökéletesen leírja a NER gazdasági logikáját, minden bizonnyal ez volna az. Megszámolni sem lehet, hányszor használták már teljesen változatos helyzetekben, az eredetije mindenesetre azért is különleges, mert nem egy folyosói elszólásból jött, hanem konkrétan egy törvényjavaslatból, amelyet a kormánytöbbség annak rendje és módja szerint meg is szavazott.
„Az MNB által létrehozott alapítvány vonatkozásában az alapító által juttatott vagyon elveszíti közvagyon jellegét, a törvényi szabályozás szerint ezért ezen adatok nyilvánosságára nem az információs önrendelkezési jogról és információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény szabályait kell alkalmazni”
– állt annak a 2016-os törvényjavaslatnak az indoklásában, amely lehetővé tette volna, hogy ne kelljen számot adni az alapítványi vagyon sorsáról.
A szlogent igazán emlékezetessé mégis Kósa Lajos varázsolta. A Fidesz akkori frakcióvezetője egy egészen abszurd sajtótájékoztatón bonyolódott bele abba, hogy mi is történik. „Az alapítványnak az a lényege, hogy beteszem a pénzt, és onnantól kezdve annak a pénznek a korábbi tulajdonosi viszonya teljes mértékben megszűnik, minden vonatkozásban”, egyébként is „az alapítványi pénz alapítványi pénz” – magyarázta.