Nemzetközi lapszemle: Áll az tűzfal Európában, Orbánt és Le Pent nem akarják kiengedni mögüle

6 perc

2025.04.18. 08:15

2025.04.18. 08:15

Az Európai Néppárt fogadkozik, hogy a Fidesz ott is marad.

Die Presse

A lap szerint amikor ki kellett építeni a Tisza számítógépes rendszerét, az egyik munkatársról kiderült, hogy a Fidesz küldte. A párt azonban már a Pegasus-botrányból is okult: amikor megbeszélésére gyűlnek össze a képviselők, illetve a munkatársak, kint hagyják a telefonokat.

Budapesten tartani kell az állami hackerektől. A védekezés rávilágít, milyen mély bizalmatlansággal viszonyul a parlamenti többség Orbán nemzeti-autokrata kormányához. De hát a hatalom a bizonyítékok hatására kénytelen volt beismerni: valóban megvette az ominózus izraeli kémszoftvert.

Az út egyébiránt azt volt hivatott feltérképezni, milyen támadások érik Magyarországon az európai alapértékeket. A bel- és igazságügyi miniszter, valamint az alapjogi biztos azonban nem volt hajlandó találkozni a vendégekkel, akik között nem voltak ott a három szélsőjobbos pártcsalád megbízottai.

AP

Magyarország bő egy hónapot kapott, hogy előterjessze, mit tud felhozni mentségére, miután fittyet hányt a nemzetközi letartóztatási parancsra és a hónap elején teljes állami pompával vendégül látta az izraeli miniszterelnököt. Az eljárást a Nemzetközi Büntetőbíróság három bírája kezdeményezte, függetlenül attól, hogy a magyar fél a látogatás során jelentette be: kilép a testülethez csatlakozott országok sorából.

Az érveit azonban már korábban visszautasították az ICC-nél, mármint hogy a bíróság nem pártatlan, hanem politikailag elfogult. Mellesleg a tagság végleges felmondásához legalább egy év kell.  A bíróság elnöke pár nappal az izraeli vendég érkezése előtt levélben külön emlékeztette az Orbán-kormányt arra, hogy köteles eleget tenni a körözésnek.

Bírálói autokratáknak tekintik a politikust. Az a véleményük róla, hogy ő akadályozza leginkább a közös döntéshozatalt az EU-ban.

Euronews

Feldühített több uniós tagállamot is, hogy Magyarországon törvénnyel tették lehetetlenné a Pride megtartását, Brüsszel jogi lépést fontolgat. Egyre erősebb a tiltakozás. A három Benelux-kormány közleményben ítélte el az Országgyűlés döntését és két napja az egyenlőségért felelős miniszterek tanácskozásán az osztrák, cseh, dán, észt, finn, német, ír, litván, portugál, szlovén, spanyol és svéd delegáció támogatta az állásfoglalást.

Az átfogó törvénymódosítás nagyon is beleillik az orbáni programba. Az illiberális miniszterelnök rendre támadja a „woke ideológiát”. Jogszabályokat hoz az LMBTQ-közösség, a migránsok és a civil társadalom ellen. A vitatott határozatok azonban elmélyítik a szakadást Budapest és Brüsszel között.