Bízhatunk a heurékában, még ha nem is vagyunk felfedezők
Mikor volt utoljára aha-élménye?
Mikor volt utoljára aha-élménye?
A bizalom a kapcsolat egyik legfontosabb alapeleme, feltétele a lelki intimitás: az, hogy érezzük, értsük a társunkat. Mi történik velünk, a kapcsolattal megcsalás után?
A kamaszkoráról mesélt a népszerű író, szakács, életmód- és gasztroszerző.
A csoportterápia misztikus világba, a boldogságkeresés elméletébe és gyakorlatába is bevezetik az olvasót az idei pszichológiai könyvújdonságok, és pontos receptet kapunk a lehetetlen megvalósításához. A tudományosabb érdeklődésű olvasók azt is megtudhatják, miért hoz ugyanolyan információk alapján teljesen más döntést két orvos vagy bíró.
A negyedik hullám is elért mindannyiunkat. Hogyan tudnak segíteni a tinédzserekkel dolgozó pedagógusok a gyerekeknek?
A remény gazdag tartalomvilágú érzelmi-kognitív állapot, amiről évtizedes kutatási eredmények bizonyítják, hogy jót tesz nekünk. Miért fogyatkozik mégis ínséges időkben, és mit tehetünk azért, hogy ismét felbőgjön bennünk a motor?
Felnőtté válásunk fontos része, hogy pénzügyileg önállóak legyünk. Mégis sok felnőtt függ anyagilag a szüleitől. A háttérben gyakran komoly lélektani okokat találunk.
A kamaszkoráról mesélt a népszerű színésznő.
A Karácsonyindító fesztiválon neves pszichológiai könyvszerzőkkel is beszélgethetünk.
Amikor békére, a belső csend nyugalmára vágyunk, a bánat és a félelem fel tud oldódni bennünk, mint tinta a vízben. Vagy éppen mi magunk leszünk képesek feloldódni a vízben. A módszert megosztja velünk a népszerű költő – író házaspár.
Hogyan működik a rejtélyes szomatizáció?
Nem csak a testi, a lelki fájdalmat is tudja enyhíteni.
Elképzelhető, hogy gyermekünk mostanra látott már pornográf felvételeket, akár véletlenül futott bele, akár egy barátja mutatta neki, akár a szex iránti kíváncsiságból maga keresett rá.
Idén tavasszal jött létre az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet Nyírő Gyula Kórházának mentális poszt-Covid ambulanciája. Kéri Szabolcs pszichiáterprofesszort, a kórház pszichiátriai igazgatóját kérdeztük az eddigi tapasztalatokról.
Hány éves koráig maradjunk otthon a gyerekkel, és egyáltalán ki maradjon otthon vele? Mit mond erről a pszichológia? Az új kötettel jelentkező Szél Dávid pszichológus többek között erről beszélt a HVG Extra Pszichológia nemrég indult podcast-csatornáján.
A következő TEDxYouth@Budapest-en erről is szó esik majd.
Ne csak sodródjunk, vegyük a kezünkbe életünk irányítását! Ehhez nyújt segítséget a legújabb TEDxYouth@Budapest.
Hogy mit jelent a testi egészség, azt viszonylag könnyen meghatározzuk, de a lelki jóllétet körülhatárolni már egy fokkal küzdelmesebb. Márpedig test és lélek nincsenek egymás nélkül. Miért keverjük össze a gondolatainkat az érzéseinkkel, hogyan gyógyíthatjuk a lelkünket, és miért pont a problémákra van huzalozva az agyunk? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kerestek a HVG Extra Pszichológia Szalon legutóbbi estjén Nógrádi Csilla és Harmat László pszichológusok – Szörnyi Krisztina házigazdával, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztőjével.
Fabricius Gábor Eltörölni Frankot című, minap bemutatott filmje a politikai pszichiátriáról szól: arról, hogy az előző rendszerben a hatalom a pszichiátriát is felhasználta ellenfelei elnémítására, így az ellenzékieket sokszor nem is börtönbe zárta vagy emigrációra kényszerítette, hanem betegnek minősítette és intézetbe küldte. A témáról a film mellé Papp Bojána háromrészes, ingyenesen elérhető dokumentumfilmet rendezett Túlzott igazságérzet címmel. Kettejükkel beszélgettünk.
Pszichés, sőt pszichiátriai szempontból rendkívül sérülékeny életciklus a kamaszkor, hiszen az idegsejtek hálózata a legdinamikusabb fejlődésben van, így az agyban szinte minden esemény, lelki hatás nyomot hagy. Mik lehetnek ilyenkor a veszélyek és miképp előzhetők meg?
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Extra Pszichológia közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.