
Tényleg hasznos az okosóra a sportoláshoz vagy humbug az egész?
A folyamatosan fejlődő technológiának köszönhetően az okosórák már jóval túlmutatnak azon, hogy pulzust, elégetett kalóriát és megtett kilométereket mérjenek. Egy volt élsportolót kérdeztünk többek között arról, egy amatőrnek miért érdemes beépíteni az okosórák által kínált funkciókat az edzésébe.
Nem túlzás azt állítani, hogy amíg a mobiltelefonok forradalmasították a kommunikációt, a viselhető okoseszközök a sportolók életébe hoztak jelentős változást. A mobilra letölthető applikációkon túlmenően az okosórák nemcsak jól mutató kiegészítők, hanem fontos és hasznos kellékei lettek az aktív életmódot folytatók mindennapjainak.
Heim Péter volt élsportolóként – amióta az eszét tudja – használ okoseszközt, amivel az edzés alatti teljesítményét tudja mérni. „Szerencsére ma már nem kell kistáskával futni menni, elég egy okosóra a csuklóra, már a mobil sem kötelező” – vázolja az okoseszközök evolúciós ívét az egykori dzsúdós, aki ma már személyi edzőként kamatoztatja a sportban szerzett tudását.
Számára fontos, hogy könnyen kezelhető legyen és pontos értékeket mutasson a kiválasztott okosóra, bármilyen edzésformát is választ: legyen szó akár súlyzós kondiedzésről vagy CrossFitről, a lényeg, hogy könnyen és gyorsan ellenőrizni tudja pulzusát, az elégetett kalóriát, vagy éppen a megtett métereket. Valószínűleg bármelyik más “hétköznapi” sportoló is ezeket tartja a legfontosabb adatoknak, ám az évek óta okoseszközöket használó Heim szerint ennél ma már jóval többet tudnak a kütyük, amelyek egyre nagyobb segítséget nyújthatnak a mozgáshoz, és az egyre jobb eredmény eléréséhez.
„Mutatnak testösszetételt, amiből azt lehet látni, hogy hány százalék a víz, a testzsír és mennyi a vázizomzat.” Kiemelte az alvásfunkciót is, ami rendkívül sokat segíthet a sportolóknak, nemcsak a profiknak, hanem az amatőröknek is. „Az éjszakai pihenés monitorozása azért rendkívül fontos, mert a regenerálódáshoz nagyon nem mindegy, mennyit alszunk, és mennyi az aktív alvásunk” – magyarázza az edző, aki hozzáteszi: „az izomzatnak elengedhetetlen a regenerálódás, a pihent izmok pedig nehezebben szakadnak, így csökken a sérülésveszély”.
Az is fontos, hogy az óra elkülönítse az aktív és a passzív kalóriaégetést: az előbbi a sportolásra vonatkozik, utóbbi a könnyedebb mozgással (például egyszerű sétálással) elégetett kalóriát méri.
Ma már az okosórák többségében stresszfunkció is van. Ezzel kapcsolatban meglehetősen szkeptikus volt Péter, de belátta, ezt is elég pontosan meghatározza az okosóra: ha magas a stressz-szint, jelez, hogy próbáljunk lenyugodni. Ha mindez nem lenne elég, a csuklónkra felcsatolt apró kütyü még a folyadékbevitelre is figyel, és “szól”, ha keveset ittunk.
Az okosóra az új edző?
Amikor Heim Péter tizenéves kezdő volt, az edzője folyamatosan mérte, meddig lehet tanítványát terhelni, hol vannak a határai, azért, hogy minél gyorsabban kialakuljon a sportszív és a sporttüdő. Az edző ilyen típusú feladatait ma már az okosórák veszik át azoknál, akik nem életvitelszerűen sportolnak. Heim Péter szerint fontos, hogy edzés közben is lássa, hol vannak a határai, és meddig terhelheti magát, de különös jelentőséggel akkor bír egy okoseszköz, ha betegségből, sérülés utáni lábadozásból tér vissza az edzőterembe: ilyenkor fokozott jelentősége van, hogy tudja, mi az a határ, amit úgy tud átlépni, hogy közben azért ne hajszolja túl magát.
Edzőként azt mondja, nem az a lényeg, hogy valakinek 200-as pulzusa legyen 5 perc alatt, mert ilyen magas pulzusnál véget kell vetni az edzésnek. A hajszolás helyett a tartományban maradás a fontos, és ennek mérésére nagy segítség az okoseszköz. A képességeink határát körvonalazza az óra, és ha az nincs, akkor túlhúzhatjuk magunkat, ami természetesen csökkenti az edzés hatásosságát.
Bizonyos fokig, amatőr sportolók számára egy okosóra helyettesíteni tudja az edzőt, hiszen vannak olyan alkalmazások, amelyek segítenek az edzésterv kialakításában is, kezdve onnan, hogy mennyit kell fekve nyomni, és hány kilométert kell lefutni egy nap.
Heim Péter véleménye szerint az okosóra a hétköznapi sporthoz nagyon fontos, és egy példával meg is magyarázza, miért:
“Ha rosszul esik éppen a futás, de lenne még 10 kilométer, akkor csak ránézünk az okosóránkra, és ha nem magas a pulzusszám, akkor az azt jelenti, terhelhetjük még magunkat. Okosóra nélkül ezt nem tudjuk meg, és a komfortzónánkban maradunk, esetleg le is állhatunk.”
Természetesen okosóra nélkül is lehet edzeni, de mostanra belátható, annyira megbízhatóak és kompaktak lettek ezek az eszközök, hogy számottevő és valódi segítséget nyújtanak, ha edzéseinket precízebbre, fejlődésünket dinamikusabbra szeretnénk fejleszteni. Emellett pedig motivációnak sem utolsó, ha látjuk, mit teljesítettünk, mennyi erőfeszítést tettünk a sport és egészségügyi céljaink megvalósításáért.
Tudatosabb életmód karnyújtásnyira |
A legfejlettebb egészségügyi és jóléti funkcióit zárta egy okosórába a Samsung, amelynek Galaxy Watch4 készüléke pont azt testesíti meg, amit az új generációs okosórák: nemcsak a mindennapokhoz, hanem a sportoláshoz is segítséget nyújt, több szinten is. Az új BioActive érzékelővel ellátott okosóra kompakt kialakítása mellett is pontos mérésekre képes. Ez az új, három az egyben egység egyetlen chippel képes három nagyteljesítményű érzékelő működtetésére. Az optikai pulzusmérő, az elektromos szívérzékelő és a BIA (bioelektromos impedancia analízis) segítségével a felhasználók megmérhetik a vérnyomásukat, a véroxigén szintjüket, felfedezhetik az esetleges szívritmuszavart, és mostantól a testösszetételüket is ellenőrizhetik. A Galaxy Watch4 sorozat a Samsung eddigi legrészletesebb alváskövetésével segíti a minőségi pihenést. A felhasználói élményt a továbbfejlesztett processzor, a részletgazdagabb kijelző és a bővített memória fokozza. *A készülék és a beépített szenzorok nem alkalmasak a magas vérnyomás, vagy más betegségek diagnosztizálására, nem alkalmasak a képzett egészségügyi szakemberek által végzett hagyományos vizsgálatok helyettesítésére, kezelésre, és nem figyelik az esetleges szívroham jeleit. Az EKG funkció és a vérnyomásmérő kizárólag 22 éves kor felett használható, és nem használható szívritmuszavar esetén. Android 7 vagy annál újabb operációs rendszert futtató Samsung Galaxy okostelefon és Samsung Health Monitor alkalmazás szükséges, amely elérhető a Samsung Galaxy Store-ban. Az alváskövetés funkció kizárólag általános jólléti és fitnesz célokra alkalmas. |
Az oldalon elhelyezett tartalom a Samsung megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.