A nyári időjárás több szempontból is megterhelheti a szervezetünket. Gondoljunk csak a folyamatosan, akár hosszú napokon keresztül tartó kánikulára, amikor az éjszakai hőmérséklet sem épp a legideálisabb a pihentető alváshoz, vagy a radikális időjárásváltozásra, amikor egyik napról a másikra 10-15 Celsius-fokot is eshet vagy épp nőhet a hőmérséklet. Ezek olyan tényezők, amelyekre, habár nem lehetünk hatással, de fel tudunk rájuk készülni: néhány praktikával enyhíthetjük az esetleges kellemetlenségeket, legyen szó a nyaralásról vagy épp egy átlagos, rohangálós, forró hétköznapról.
Hétköznapi trükkök a nyári forróságban
Különösen kellemetlen ez azoknak, akik visszeres panaszokkal élnek, hiszen a nagy meleg hatására a vénák falai kitágulnak, fokozódhat a nehézláb-érzés, lábaik akár be is dagadhatnak az érzékeny területeken. A visszérbetegség a magyar lakosság jelentős részét érinti: egy nemzetközi felmérés szerint a felnőtt lakosság akár 60 százalékának vannak látható vénás eredetű tünetei, de időszakos, vagy tartós visszeres panaszai akár a felnőttek 80 százalékának is lehetnek. Az érintettek több, mint kétharmada nő.
Ha irodai munkát végzünk, figyeljünk arra, hogy időnként, legalább óránként egyszer álljunk fel és sétáljunk, mozgassuk át lábainkat, hiszen a lábdagadás az egyik legkellemetlenebb visszeres tünet és panasz. Amennyiben lehetőségünk van rá, válasszunk kényelmes lábbelit, amiben komfortosan érezzük magunkat, és ami megfelelően megtámasztja a lábunkat. Ha a munkahelyünk megkívánja a magassarkú viseletet, akkor pedig ha lehet, napközben minél többször vegyük le egy rövid időre, masszírozzuk át lábunkat, vagy végezzünk el egy rövid vénatornát. A munkahelyre eljutás is remek lehetőség a testmozgásra, ami különösen fontos a visszeres panaszok megelőzésében: ha tehetjük, járjunk kerékpárral, vagy sétáljunk egy-egy megállóval többet.
A nap végeztével amint lehet, vegyük le a cipőt vagy a szandált a lábunkról, és minél többet legyünk mezítláb. Kerüljük a forró fürdőt, vegyünk inkább váltott vízhőmérsékletű zuhanyt, ezalatt pedig fokozottan figyeljünk a visszeres területekre, haladjunk a lábfejtől a combok felé. A hidegvizes zuhany jó hatással van a vénák falára, serkenti a vérkeringést, enyhíti a fájdalmat. Lábunk felpolcolásával vagy vizes borogatással szintén tehermentesíthetjük és pihentethetjük egy időre a vénákat.
A testmozgás mellett a táplálkozással is segíthetünk a megelőzésben vagy a panaszok enyhítésében. Nyáron sokkal több lehetőségünk van a változatos étkezésre, hiszen rengeteg idénygyümölcs- és zöldség elérhető, így könnyebb kialakítani a rostban dús táplálkozást. Ugyanakkor az olyan, egész évben elérhető tápanyagok bevitele is segíthet, mint a teljes értékű gabonafélék (pl. zabpehely, teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru), vagy a tengeri halak, illetve tojás és a zsírszegény tejtermékek. Habár nyáron csábító a hideg fagylalt vagy a frissen sült lángos a strandon, esetleg más, olajban sült finomságok, próbáljuk meg ezeket elkerülni, akárcsak a túlzottan cukros ételeket.
Hurrá, nyaralunk! – így készüljön fel az utazásra
A nyaralás az év egyik legjobb időszaka, hiszen – elméletben – minden adott arra, hogy valóban kikapcsolódjunk és feltöltődjünk. Azonban érdemes alaposan átgondolnunk, hogy milyen úticélt választunk, oda hogyan jutunk el, és ha már odaértünk, akkor milyen programokat szervezünk. Azoknak, akik visszeres panaszokkal élnek, több szempontból is fontos lehet a felkészülés.
Ha több órás autó-, busz-, vonat- vagy repülőútra indulunk, fontos, hogy időnként kiszálljunk a járműből, vagy hosszabb repülőút esetén felálljunk az ülésből. Ha lehetőségünk van rá, akkor rendszeresen szakítsuk meg 5-10 percre az utat, sétáljunk, mozgassuk át tagjainkat, az utazó gyógyszertárunkban pedig minden esetben legyen nálunk hűsítő krém, fásli vagy kompressziós zokni és kifejezetten a vénás panaszokra alkalmazható gyógyszer. Ha kocsival utazunk, akkor a lábunkat felpolcolhatjuk vagy akár borogathatjuk is.
Ahogy a hétköznapokban, itt is kiemelten fontos a kényelmes lábbeli, hiszen utazások alkalmával – különösen, ha hosszas városnéző túrákra indulunk – órákon keresztül talpon vagyunk. A kényelem mellett a folyamatos és bőséges folyadékbevitel is rendkívül fontos, legyünk akár úton, városnézés közben vagy épp a strandon. A napi két-három liter a minimum, azonban attól függően, hogy a hőmérséklet mennyire szökik fel, ez természetesen és szükségszerűen növelhető. Ha pedig jót akarunk magunknak és a lábainknak, akkor a nyári forróságban kerüljük a koffeintartalmú és alkoholos italokat.
Meleg vagy hideg? Mindkettő!
Nyári pihenésként sokan választják a termálfürdőket. Tévhit, hogy visszeres panaszokkal nem mehetünk termálvízbe, azonban az már korántsem mindegy, milyen medencéket, illetve szolgáltatásokat veszünk igénybe. Ahogy az otthoni zuhanyzásnál, úgy itt is a váltóvizes fürdőzés javasolt: a meleg- és a hidegvizes medence váltogatása jó hatással van a vérkeringésre és a vénák falára. A szaunából válasszuk a kevésbé forró gőzfürdőt vagy infraszaunát, és fontos, hogy használata után minden esetben vegyünk hidegvizes zuhanyt, fokozottan figyelve a lábakra is, azokat a bokától a comb felé haladva alaposan zuhanyoztassuk át. Egyre több fürdőben találni Kneipp-taposókat is. Ez a medencetípus javítja az anyagcsere-folyamatokat, hatására a salakanyagok gyorsabban távoznak, továbbá segít megelőzni a gyulladások kialakulását. Jól alkalmazható keringési zavarok, feszült izmok és kimerültség esetén is.
Fontos megemlíteni, hogy masszázs-szolgáltatásokat is kellő körültekintéssel vegye igénybe az, aki visszeres panaszokkal él. Kezdeti stádiumban kifejezetten javallott egy rövid, 5-7 perces frissítő, professzionális masszázs, azonban a visszeresség előrehaladott állapotában – amikor a trombózis veszélye is fennállhat – szigorúan tilos bármiféle masszázs alkalmazása.
Az oldalon megjelent tartalom a Detralex gyártója, a Servier Hungária Kft. támogatásával, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. Előállításában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.