A Magyar Rádió rejtegeti, az OSA Archívum ingyen közzétette: 41 évnyi műsor lenyomata
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
A tüntetésen 150 métert tett meg az egykor forgatási díszletként használt T-34-es tankkal.
A magyar közvélemény akkoriban sem értette igazán a külpolitika reálfolyamatait, így a kádári propaganda könnyedén befolyásolhatta a forradalom utólagos értékelését.
Tanulságos változásokat hozott a világpolitikában az 1956-os szuezi háború, amely az izraeli–brit–francia erők sikere ellenére Egyiptom politikai győzelmét hozta. A Közel-Keleten a britek helyét az USA vette át.
Somkuti Bálint belátta, hogy hibát követett el.
Somkuti Bálint ráadásul legelőször azt írta, hogy az a bolond, aki nem tiszteli a túlerőt, majd rájöhetett, hogy ez azért erős, és módosította a bejegyzését.
Nem nagyon látszik ma más út az egyre reménytelenebb populizmus, tudatos elbutítás, a kádári világ újraépítésének felszámolására, mint egy ezt a világot jól ismerő, onnan jött, tehetséges politikai influenszer bátor kísérlete az újragondolásra – írja a Republikon Intézet vezetője.
Magyar Péter nevének kiejtése nélkül ugyan, de rá utalva beszélt Orbán Viktor egy, a brüsszeli bürokraták által segített bábkormányról, birodalmi törekvésekről, kollaboráns ellenzékről – mindezt párhuzamba állítva 1956-tal és a szovjet elnyomással. De szóba hozta még az árvizet, Ukrajnát és a világháború rémét, a genderaktivistákat, és elárulta azt is, hogy kinek “lehet elhúzni a csíkot”.
A polgár, ha van benne életösztön, akkor tudja, hogy Orbán Balázs, és pláne Orbán Viktor nagyon is tudatosan járt és jár el. Ezek nem hibák, ez maga a rendszer. A múltat úgy hajlítani, hogy az a fennállót igazolja. A múltból bármi áron bármit a jelen érdekeihez lehet csiszolni. „Lépésről lépésre” jutottunk ide 1956 kapcsán is. Vélemény.
Lehet mondani, hogy 1956 annyiféle, ahányan részt vettek benne, de igazsága csak egy volt – mondta az ELTE forradalmi bizottságában betöltött szerepéért egykor börtönre ítélt Karátson Gábor a HVG-nek, még 2007-ben. Mivel a 2015-ben elhunyt író, festő szavai ma talán még aktuálisabbak is, mint megjelenésük idején, az interjú újraközlésével is segíteni szeretnénk a tisztánlátást, miután Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója 1956-tal kapcsolatban a hősök emlékét gyalázó nyilatkozatot tett.
Dióhéjban: az 1956-os szabadságharc és az ukrajnai háború két teljesen más ügy, a nemzeti jelképeket pedig ne sajátítsa ki az ellenzék.
Olyan videóval hirdeti az ’56-os ünnepségét a Tisza Párt, amelyen Orbán Balázs nagy botrány kavaró mondatai hallhatók.
Visszatér ünnepelni a fővárosba a kormányfő.
A legfőbb ügyész feljelentésként értékelte Jakab Péter kérdését, és a Központi Nyomozó Főügyészségre továbbította, hogy döntsék el ők, minek számítanak a politikai igazgató botrányt kavart szavai.
„Elképesztő az az erő, amivel szemben tartjuk magunkat, és amivel szemben kell ezt a nemzeti politikát megvalósítani” – fogalmazott a miniszterelnök politikai igazgatója, amikor a szavai miatt kirobbant botrány tanulságait sorolta.
A fideszes országgyűlési képviselőnek Debrecenben az aradi vértanúkra emlékezve sikerült nagyívű párhuzamot vonnia az 1867-es kiegyezés és a kádári diktatúra között.
Bayer még a köteles beszéd párhuzamot is bedobta, de Orbán inkább arról kezdett beszélni, hogy őt a háborúpárti erők azért támadják, mert békét szeretne.
A társadalom – nem kis részben a még évekig tartó megtorlások súlya alatt – illúzióit vesztve a Kádár-rendszerben elfogadta a realitásokat, szinte kollektív amnéziába esett, elfeledte 1956-ot s annak ellenállóit. Ez a gondolkodásmód csak 1989-ben változott meg valamennyire, például Orbán Viktor Nagy Imre újratemetésén mondott beszéde után. A forradalmárok dicsőséget vonta kétségbe Orbán Balázs interjújában, erősítve ezzel a Kádár-kori narratívát.