Alkotmánybíróság: A visszaeső bűnözők jogait sem szabad megsérteni
Egy hónapon belül másodszor áll ki az Ab a bűnözők jogaiért.
Egy hónapon belül másodszor áll ki az Ab a bűnözők jogaiért.
A volt szocialista képviselő és honvédelmi miniszter beadványát érdemi vizsgálat nélkül visszautasították, mert az Alkotmánybíróság Varga Zs. András vezette öt tagú tanácsa nem találta meg benne, mit tart alkotmánysértőnek a politikus.
Egy polgármester vírusnak nevezte a testületi ülés egyik résztvevőjét. Az Alkotmánybíróság szerint ez belefér a véleménynyilvánítási szabadságba.
Az Alkotmánybíróság újra kimondta, hogy meg lehet különböztetni a választásokon a hazai lakcímmel rendelkező és nem rendelkező szavazókat. Ezúttal az európai parlamenti (EP) választásra vonatkozott a panasz.
Ha valaki úgy érzi, hogy bűncselekmény áldozata lett, de az ügyészség ezt nem így látja, a sértett maga vádolhatja meg a feltételezett tettest a bíróság előtt. Ilyenkor ő a pótmagánvádló. Az Alkotmánybíróságnak most azt kellett eldöntenie, hogy megteheti-e ugyanezt egy önkormányzat.
Pontosabban: az Alkotmánybíróság szerint nem sértették meg az alaptörvényt azok a bíróságok, amelyek nem marasztalták el a Magyar Nemzeti Bank elnökét lopással vádoló politikust.
Jogosan bírságolták meg Borkai Zsolt győri polgármestert, amiért gyerekeket felhasználva kampányolt – mondta ki egyhangúlag az Alkotmánybíróság Varga Zs. András vezette öt tagú tanácsa.
Alkotmánysértő és jogállamellenes a módosítás az ellenzék szerint. Az ellenzék szerint traumákat, sérüléseket és különféle hátrányokat okoz a kormány a gyerekeknek.
Pedig az Alkotmánybíróság kimondta, hogy jogellenesen vették el.
A rejtélyes, nem hivatalos Fidesz-tanácsadó kifogásolta, hogy képeket közöltek róla egy ibizai szórakozóhelyről. Hiába. Az Ab elhajtotta.
Az Alkotmánybíróság érdemi vizsgálat nélkül visszautasította Tóth Bertalan MSZP-elnök panaszát.
Bár az Alkotmánybíróság nemrég elutasította az önálló környezetvédelmi hatóságok megszüntetése elleni alkotmányjogi panaszt, azt már nem tűrte el szó nélkül, hogy másodfokon ugyanaz bírálhasson el egy ügyet, aki korábban már döntött róla. Ezért az Ab megsemmisítette egy 2016-os kormányrendelet egyik pontját.
Sérti a tisztességes eljáráshoz és a jogorvoslathoz való alkotmányos jogot, ha egy hatósági döntés elleni fellebbezést a bíróság nem vizsgálhat meg érdemben. Ezt fél éven belül harmadszor mondta ki az Alkotmánybíróság egyhangúlag hozott határozattal.
Az önkormányzatok nagy szabadsággal állapíthatják meg a közterület-használati díjakat, de ez a szabadság nem végtelen – mondta ki az Alkotmánybíróság március 5-én kelt, de 20-án közzétett határozatában, és megsemmisítette a Csepel-szigeten fekvő Makád község helyi rendeletének egyik pontját.
Az Alkotmánybíróságnál évekig hevernek a beadványok úgy, hogy rájuk se néznek. Ahol maga az Alaptörvény szab határidőt, azt nem tartják be. Magyarázatot adni, kérdésekre válaszolni nem hajlandó az Ab.
A kormány nem hozhat olyan rendeletet, amely törvénnyel, tehát magasabb szintű jogszabállyal ellentétes – mondta ki az Alkotmánybíróság Szívós Mária vezette tanácsa. Ezzel egy debreceni bírónak adott igazat.
Az Utcajogász, a TASZ és a Helsinki Bizottság, valamint Leilani Farha, az ENSZ különleges jelentéstevője után Kiss László és Lévay Miklós volt alkotmánybírák is hozzászóltak az Alkotmánybíróság előtti eljáráshoz.
Az Alkotmánybíróság elutasította a településkép védelméről szóló úgynevezett plakáttörvény ellen 55 országgyűlési képviselő által benyújtott indítványt.
Nem ütközik nemzetközi szerződésbe, és így az alaptörvénybe sem, hogy az úgynevezett adóerő-képesség alapján elveszik a jobb módú települések bevételének egy részét – mondta ki ezúttal egyhangúlag az Alkotmánybíróság.
Az Amnesty International is az Alkotmánybíróságon támadta meg a Stop Soros törvénycsomag Büntető törvénykönyvet érintő módosítását, mert véleménye szerint ellentétes az Alaptörvény alkotmányos büntetőjogra, az egyesülési jogra és a szólásszabadságra vonatkozó rendelkezéseivel.