Kamatcsökkentés: a jegybank óvatosabbra vette a tempót
8,25 százalékra mérséklődik az alapkamat, miután a jegybank 0,75 százalékponttal vágta meg a 9 százalékos rátát.
8,25 százalékra mérséklődik az alapkamat, miután a jegybank 0,75 százalékponttal vágta meg a 9 százalékos rátát.
Soknak bizonyult a 100 bázispontos alapkamat-csökkentés február végén, és a befektetők bizalmát az sem erősítette, hogy Matolcsy György és Nagy Márton elkezdték egymást szapulni. Sőt, az árfolyam már azóta gyengül, hogy Nagy Márton tárcája elkezdett a vállalati hitelek referenciakamatáról ötletelni. Egyelőre az tűnik valószínűnek, hogy a forint nem száll el 400 fölé.
A Monetáris Tanács gyorsított a kamatvágás ütemén, erre pont annyi esély volt, mint a korábbi tempó tartásán. A forint árfolyama a döntés közzététele után ezzel együtt megzuhant.
A Monetáris Tanács az eddigi havi 75 bázispontos kamatvágási ütemről 100 bázispontra gyorsított. 2022 júliusa óta most először egy számjegyű az alapkamat.
Januárban a Nemzetgazdasági Minisztérium referenciakamat-váltási ötlete is keresztbe tett a kamatcsökkentés gyorsításának. A tárca most nem ötletelt, jöhet a 9 százalékos alapkamat, bár maradtak érvek a lassabb csökkentés mellett.
„Zavaró pénzpiaci zajokkal” indokolta az MNB alelnöke, hogy nem gyorsítottak a kamatcsökkentés ütemén. Ezeket a zajokat főleg a kormányzati gépezet okozta.
Az egész nemzetközi sajtó találgat, hogyan alakul az Unió és a magyar kormány konfliktusa. Az induló Szuverenitásvédelmi Hivatalról ír az Euractiv. A BBC George Birnbaumot, az annak idején a Fideszt segítő néhai kampányguru, Arthur Finkelstein egykori „alkotótársát" is megszólaltja a BBC az Orbán Viktorról készített összeállításban. Giorgia Meloni felhívta Orbán Viktort az antifa-per olasz vádlottja ügyében, adja hírül az AFP. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint feszítővas kellett, hogy csökkenteni lehessen a magyar alapkamatot. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Januárban 100 bázispontos kamatvágás jöhet a korábbi 75 bázispontos csökkentések után, ezzel 9,75 százalék lenne az alapkamat.
Év végén 6 százalék körül lehet az infláció a Magyar Nemzeti Bank szerint. A gazdasági visszaesés és a költségvetési hiány nagyobb lesz a vártnál, amúgy a jegybank meglehetősen optimistán látja a helyzetet, 2024 elején valószínűleg gyorsulni fog a kamatcsökkentés.
Bár a helyzet az év eleje óta sokat javult, azért még nem fenékig tejfel.
10,75 százalék az új ráta – kérdés, az infláció lassulása mellett gyorsulhat-e a kamatcsökkentés.
Az utóbbi negyedévekben kiderült: akármit mond a kormány, vergődő gazdaság mellett az akkuipari projektek se tudják felhúzni a beruházási rátát, és a kormány kamattámogatott hitelkonstrukciói is alig segítenek. Alacsony inflációra lenne szükség. És uniós támogatásokra.
A magyar gazdaság továbbra is sérülékeny, például a költségvetés helyzete és az uniós források körüli bizonytalanságok miatt. 2024 egészében pozitív marad a reálkamat, de jelentős forinterősödés nem várható a CIB szakértői szerint.
Az inflációnál nagyobb béremelkedés fordulópont, de az inflációs sokk nyomán a keresetek csak annyit érnek, mint 2020-ban. A gazdaságfejlesztési miniszter szerint nagy vívmány, hogy a minimálbér számszerűen nagyobb, mint 15 éve.
Az inflációt még nem sikerült letörni, a küzdelmet folytatni kell. Az infláció év végén 7 százalék körül lehet – a jegybanki cél 3 százalék. Az alapkamat 2024 februárjában csökkenhet először 10 százalék alá, ha minden jól megy, és a jegybank 75 bázispontos vágásokkal tud tovább haladni.
A jegybank 11,5 százalékra csökkenti az alapkamatot – jelentette be a Monetáris Tanács ülése után a Magyar Nemzeti Bank. A kamatvágás lehetett volna nagyobb, de a jegybank elsősorban a forint árfolyama miatt inkább óvatosan halad. Illetve jó eséllyel a jegybank hitelességét romboló kormánykommunikáció miatt véletlen sem akarja, hogy úgy tűnjön, meghajlik a kormány elvárásai előtt.