szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Állítólag a jegybank igyekezett megnyugtatni a befektetőket arról, hogy nem lesz túl alacsony az alapkamat.

Jelentős erősödéssel nyitotta a csütörtöki, március 14-ei napot a forint árfolyama, az euróval szembeni kurzus a 396 fölötti szintről hamar 394 környékére erősödött.

A forinttal és a forinteszközökkel szembeni befektetői bizalomnak jót tehetett a jegybank puha beavatkozása: a Portfolio.hu információi szerint a jegybank befektetői háttérbeszélgetéseken igyekezett tisztázni, milyen pályán tervez haladni, és hová kíván eljutni a kamatcsökkentésekkel.

A forint ugyan év eleje óta trendszerűen gyengül, de taszított rajta egyet, amikor a jegybank Monetáris Tanácsa a korábbi 75 bázispontos ütemről váltva 100 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. Virág Barnabás alelnök ugyan hangsúlyozta, hogy középtávon még mindig az a reális, hogy a kamatcsökkentés a nyáron 6-7 százalékon áll majd meg. Ezt a befektetők egy része a jelek szerint nem hallotta meg – ezt igyekezett tisztába tenni a jegybank. Ha a kamatvágási ciklus alja 6-7 százalék körül van, az azt jelenti, hogy a Monetáris Tanácsnak a következő hónapokban lassítania kell a kamatvágási ütemen. Vagy pedig a vártnál előbb lezárnia a kamatcsökkentési ciklust, de előbbi forgatókönyv a valószínűbb.

Állítólag a jegybank azt is igyekezett tudatosítani a befektetőkben, hogy a piac által jelenleg az év végére árazott 5-5,5 százalékos alapkamat irreális – magyarán jelen állás szerint még év végén is valószínűleg a 6-7 százalékos sávban lesz az alapkamat.

Forintárfolyam: rosszul sült el a jegybanki kamatcsökkentés és Matolcsy beszólása

Soknak bizonyult a 100 bázispontos alapkamat-csökkentés február végén, és a befektetők bizalmát az sem erősítette, hogy Matolcsy György és Nagy Márton elkezdték egymást szapulni. Sőt, az árfolyam már azóta gyengül, hogy Nagy Márton tárcája elkezdett a vállalati hitelek referenciakamatáról ötletelni. Egyelőre az tűnik valószínűnek, hogy a forint nem száll el 400 fölé.

A befektetők bizalmatlansága mögött nem pusztán a – visszatekintve elhibázottnak minősíthető – februári kamatvágás áll. Az év eleji gazdasági adatok csalódást keltők, a kilátások a vártnál rosszabbak, immár Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter sem vár 4 százalékos növekedést.

A költségvetés február végére összeomlott, a Pénzügyminisztérium bemondása szerint az éves hiány nem a GDP 2,9 százaléka lesz, hanem 4,5.

Mindezen felül magasabb sebességbe kapcsolt, sőt már a személyeskedésig fajult a jegybank és a kormányzati gazdaságpolitika (Matolcsy György jegybankelnök és volt helyettese, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter) konfliktusa.

Matolcsyval nem szokott beszélni, a 4 százalékos növekedést pedig nem tartja realitásnak Nagy Márton

A nemzetgazdasági miniszter szerint az exportpiac okolható azért, amiért a kitűzött GDP-növekedés már nem realitás. Az infláció ellenben ki lett ütve Nagy Márton szerint, aki állítja: nem szokott Matolcsy Györggyel találkozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!