Forintárfolyam: rosszul sült el a jegybanki kamatcsökkentés és Matolcsy beszólása
Soknak bizonyult a 100 bázispontos alapkamat-csökkentés február végén, és a befektetők bizalmát az sem erősítette, hogy Matolcsy György és Nagy Márton elkezdték egymást szapulni. Sőt, az árfolyam már azóta gyengül, hogy Nagy Márton tárcája elkezdett a vállalati hitelek referenciakamatáról ötletelni. Egyelőre az tűnik valószínűnek, hogy a forint nem száll el 400 fölé.
Az euróval szemben 396 fölött is járt a forint árfolyama, miután egy jelentősebb erősödéssel a 393-as szintre állt be március 5-én, majd ezen a szinten kezdett a következő napon is.
Ezt megelőzően az árfolyam folyamatosan és jelentősen gyengült, a befektetők hangulatát aligha támogatta, hogy a magyar gazdaságpolitika két irányítója, Matolcsy György jegybankelnök és volt helyettese, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter konfliktusa szintet lépett, és nyílt pocskondiázásba fordult.
Nem Matolcsy és Nagy hajba kapása tette lejtőre a forintot
A forint gyengülését nem kimondottan a Matolcsy–Nagy-csörte vagy az elhangzottak okozták, hiszen már azt megelőzően, az alapkamat csökkentése után gyengülni kezdett az árfolyam – emlékeztet Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
A forint kisebb-nagyobb kilengésekkel és megtorpanásokkal már január óta lejtmenetben van – teszi hozzá Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza –, amikor Virág Barnabás jegybanki alelnök először nyilvánosan megpedzegette a kamatcsökkentési ciklus gyorsítását, illetve amióta Nagy Márton Nemzetgazdasági Minisztériuma bedobta a változó kamatozású vállalati hitelek referenciakamatának cseréjéről szóló javaslatát.
A piac most leginkább arra reagál rosszul, hogy a kamatvágás nincs összhangban a jegybank kommunikációjával – véli Németh Dávid.