Beszakadt a forint a veszélyhelyzet miatt
A tőzsde is rosszul teljesít szerdán, amikor mindenki a kormány újabb bejelentéseit várja.
A tőzsde is rosszul teljesít szerdán, amikor mindenki a kormány újabb bejelentéseit várja.
Első ránézésre csak egyes személyek változtak az új kormányban, ahol a gazdasághoz köthető témák kilenc tárcavezetőhöz is köthetők lesznek majd. Ha alaposabban megnézzük, akkor azért jól kivehető az a stratégiaváltás, amely miatt várni kellett az ötödik Orbán-kormány megalakulására.
Baloldali tüntetőkkel együtt dollármilliomosok is felvonultak a világgazdasági fórum helyszínén, ahol igazságosabb adórendszert követeltek az egész világon. Míg több milliárd ember életszínvonala megrendült a pandémia idején, a szupergazdagok tovább gazdagodtak.
Két év szünet után új időpontban rendezik meg a világ leghíresebb gazdasági fórumát, amelynek központi témája az ukrajnai háború – nincs azonban konszenzus abban, hogy ezzel a gazdaságban mit is lehet kezdeni.
Nem sokkal az ukrajnai háború kitörése után jelentették be az exportkorlátozást.
Budapest fejlesztését is fontos feladatának tartja a kormányba visszatérő Lázár, aki átláthatóságot szeretne a hazai állami beruházásoknál. Az azonban két meghallgatása után sem világos, ez miként érhető majd el.
A kormány nem kíván változtatni az adórendszeren, ám ez nem jelenti azt, hogy minden változatlan marad: a pénzügyminiszter-jelölt parlamenti bizottsági meghallgatásán arról beszélt, a kisvállalkozói adón mindenképpen finomítani kell. Varga azt is megemlítette, hogyan szigorítanák az önkormányzatok gazdálkodását.
A következő kormányban technológiáért és iparért felelős miniszter a közlekedéspolitikát szánja a Budapesti Fejlesztési Központ eddigi vezetőjének. Palkovics miniszterjelölti meghallgatásán arról is beszélt: év végére termelhet a debreceni vakcinagyár.
Az áfacsökkentést veszélyes dolognak tartja, hiszen az a pénz megmarad a kereskedőnél, amelyek többsége külföldi – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterjelölt gazdasági bizottsági meghallgatásán. Azt is elmondta, hogy az árstop alá eső termékek száma nőhet.
A külgazdasági és külügyminiszter-jelölt az első, gazdasági bizottság előtti meghallgatásán az energiabiztonság kérdéseiről beszélt. A paksi bővítésnél nem váltaná ki az orosz felet Szijjártó Péter, aki azt állította, hogy a Fidesz-KDNP 2010-es kormányra kerülése óta mindent megtett az energiabeszerzés diverzifikálása érdekében.
Az amerikai jegybank nem pusztán kamatemelési, szigorítási ciklusban van, jó eséllyel szándékosan igyekszik volatilitást előidézni, hogy a részvények és egyéb eszközök árfolyamán keresztül vagyoncsökkenést idézzen elő. A magyar jegybank alelnöke a háztartásoknak megtakarítást, a kormánynak költségvetési fegyelmet ajánlott. A frissen kinevezett miniszterelnök ezzel szemben rezsicsökkentést ígért.
Az infláció tetőzését csak a harmadik negyedévre várja a jegybank.
Ez hivatalos adat, a valóságban az infláció magasabb lehet. Miért a gyors áremelkedés, amely októberre a száz százalékot is elérheti?
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Hír TV műsorában azt mondta: "olyan szankciókat szabad elfogadni, ami annak fáj, akit büntetni akarunk és nem fáj jobban annak, aki egyébként büntetni akarja az Ukrajnával szembeni agresszió miatt Oroszországot".
Az OTP bank elnök-vezérigazgatója elhibázottnak tartaná hosszú távon fenntartani az árstopot, és azt mondja, „van kifogása” a mostani kormány ellen is. Nem érti, miért ne lehetne a fia az OTP következő igazgatója.
A Pénzügyminisztérium úgy értékeli, hogy 3 százalékos szintre csak két év múlva csökkenhet a pénzromlás. Benyújtotta a kormány az EU-nak az idei konvergenciaprogramot.
Ennek részben az az oka, hogy Putyin csak rubelben hajlandó elfogadni a fizetést a földgázért, részben pedig a moszkvai nemzeti bank ügyes politikája, amelyet az orosz elnök meg is dicsért.
Az energetikai szakértő szerint Orbán Viktor biztosra ment, amikor olyan feltételeket szabott a rezsicsökkentés fenntartására, amikbe az EU biztosan nem fog belemenni.
Bár a választók elutasították, a fogyasztói árak megvalósították Márki-Zay Péter választási jelszavát: csak felfelé törnek.
Megszorításokra, sőt a rezsicsökkentés végére számít a hvg.hu olvasóinak nagy többsége az új kormánytól. Az oktatás, az egészségügy vagy a nyugdíjrendszer reformja a következő ciklusban sem várható a többség szerint. Brüsszel marad minden bajok univerzális bűnbakja.