szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Hír TV műsorában azt mondta: "olyan szankciókat szabad elfogadni, ami annak fáj, akit büntetni akarunk és nem fáj jobban annak, aki egyébként büntetni akarja az Ukrajnával szembeni agresszió miatt Oroszországot".

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Gulyás Gergely a műsorban emlékeztetett, hogy ami az Európai Unió orosz olajembargó tervét illeti, Magyarország és Szlovákia van a legrosszabb helyzetben, mert a magyarok orosz kőolajnak való kitettsége körülbelül kétharmada a teljes kőolaj-felhasználásnak, a szlovákoknál ez az arány pedig még magasabb.

A miniszter úgy kalkulál, hogy a kőolajra és földgázra vonatkozó szankciók hatására 700 forintos benzin és 800 forintos gázolajár lenne (igaz, a jelenlegi árstop nélkül egyébként is 622 forint lenne a benzin és 708 forint a gázolaj ára Magyarországon). Gulyás szerint Magyarország tartja magát azokhoz a szankciókhoz, amelyekről a versailles-i márciusi uniós csúcstalálkozón döntöttek, de ezek a kőolaj és a földgáz területét nem érintették.

"Olyan szankciókat szabad elfogadni, ami annak fáj, akit büntetni akarunk és nem fáj jobban annak, aki egyébként büntetni akarja az Ukrajnával szembeni agresszió miatt Oroszországot" - jegyezte meg a tárcavezető. Később a műsorban arról is beszélt, hogy a bevezetni tervezett olajembargóval Bulgáriának, Szlovákiának és Csehországnak is "komoly aggályaik" vannak. Miután teljes egységre van szükség, és enélkül szankciók nem fogadhatók el, ezért ha az Európai Bizottság fenn akarja tartani az egységet, amely a háború miatt az uniót jellemezte, akkor tárgyalni kell - jelezte a miniszter.

A csütörtöki nap folyamán kiderült, hogy Magyarország nem támogatja az Európai Bizottság által javasolt újabb szankciós csomagot – ez áll abban a levélben is, amelyet Orbán Viktor címzett Ursula von der Leyennek, a bizottság elnökének.

Az Európai Bizottság elnöke szerda reggel tett javaslatot arra, hogy más lépések mellett az EU az év végéig szüntesse meg az orosz olaj importját. Később kiszivárgott az a kompromisszumos javaslat, hogy Magyarország és Szlovákia 2023 végéig kapna felmentést az intézkedés alkalmazása alól. A csomagot az Európai Unió tagállamainak is jóvá kell hagyniuk, ennek keretében az EU-hoz delegált nagykövetek csütörtök este tárgyalnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!