szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Diplomáciai források szerint Orbán Viktor levélben kérte meg Ursula von der Leyent, hogy nyissa meg Magyarország számára az uniós helyreállítási alapot.

Orbán Viktor pénteken levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben pénzt kért a bizottságtól – számolt be diplomációi forrásokra hivatkozva a 444. A helyzet azért is lehet érdekes, mert állítólag jóval több pénzt szeretne lehívni Magyarország, mint amennyiről korábban a kormányzat beszélt.

Magyarország elviekben 5800 milliárd forintot vehetne fel az uniós helyreállítási alapból. Ennek 43 százaléka vissza nem térítendő támogatás, míg 57 százaléka hitel. A tavalyi év során azonban megakadtak a tárgyalások az EU és a kormány között a pályázati rendszer átláthatatlansága és a korrupciós kockázatok miatt – igaz, ezt hivatalosan nem erősítették meg.

Orbán Viktor emiatt 2021 áprilisában bejelentette, hogy csak a vissza nem térítendő támogatásokra tart igényt Magyarország, ám ez sem nyitotta meg a brüsszeli pénztárcát.

Az ablakon bedobott pénz: miért nem kell az uniós források több mint fele a kormánynak?

Egy hete még úgy volt, hogy Magyarország közel 5800 milliárd forintot igényel az uniós helyreállítási alapból, aztán Orbán Viktor elment Brüsszelbe és ezt a pénzt lealkudta 2500 milliárdra. A terveket három nap múlva kell beadni, miután az előzőt a miniszterelnök kidobta a kukába - persze az is lehet, hogy valójában eddig sem számoltak a hitellel.

A 444 értesülése szerint Orbán Viktor most levélben kérte azt Ursula von der Leyentől, hogy az Európai Bizottság nyissa meg a teljes keretet Magyarország számára. Ez azt jelenti, hogy a piacinál kedvezőbb kamatozású hitelt is felvenné a kormány.

A pénzt állítólag az ukrajnai háború miatt kéri a magyar miniszterelnök a károk enyhítésére, határvédelemre és a menekültek ellátására. Bár hivatalos válasz egyelőre nem érkezett, a bizottság állítólag csak akkor hajlandó péznt adni, ha ezt elsősorban az orosz energiafüggőség enyhítésére költené a kormány.

Hogy végül mennyi pénz érkezhet Magyarországra, egyelőre nem tudni. A 2020-ban kiszámolt összeget az országok GDP-jének alakulásához köti az EU, ami a 2021-es magyar erősödés miatt így 16 százalékkal kevesebb lenne a 2020-asnál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!