Duna House: Egyre többen vesznek lakást babaváró hitelből
Megjelentek az őzi ingatlanpiacon a babaváró hiteles vásárlók az ingatlancég szerint. Egyre kevesebben vesznek a pénzből állampapírt.
Megjelentek az őzi ingatlanpiacon a babaváró hiteles vásárlók az ingatlancég szerint. Egyre kevesebben vesznek a pénzből állampapírt.
A fővárosban két kerületben van csak 500 ezer forint alatt az új lakások átlagos négyzetméterára.
Magyarországon egyre mélyül a lakhatási válság, alig találni olyan mutatót, amely ne a társadalmi egyenlőtlenségek növekedését jelezné. Az állami lakáspolitikák pedig nem javítanak, hanem a legtöbb esetben tovább mélyítik az egyenlőtlenségeket – erre a megállapításra jutott a Habitat for Humanity 2019-es lakhatási jelentése.
Az új stratégia része.
Az ingatlanalapok már nem teljesítenek olyan jól, mint korábban, lakáskiadással viszont elvileg még elérhető a szuperállampapírénál magasabb hozam. De csak elvileg, a kiadás sok kockázattal jár.
Ismeretlen terepnek számít a student housing Magyarországon, az ide merészkedett osztrák fejlesztő is kivár, a szakértők mégis felfutásra számítanak néhány éven belül a magánkollégium-szektorban. Ám ha épülnek is majd magánkollégiumok, élvezői elsősorban nem a magyar diákok lesznek.
46 százalékkal kevesebb használt lakást adtak el az idei első félévben Budapesten, mint 2018 első hat hónapjában. Az áremelkedés majdnem teljesen megállt.
De még így is megfizethetőbbek a belvárosi és a budai kerületeknél.
Tizenkilenc utca van az országban, ahol 2018-ban egymillió forint fölött volt a lakások átlagos négyzetméterára, de olyan hely is akad, ahol csak 20 ezer forint. A KSH most publikált adatai alapján megnéztük azt is, mennyire drágult a bulinegyed, valóban káros-e a reptér közelsége, és hogy a vidéki városok ingatlanpiacán mit jelentenek a gyárépítések.
A várakozások azt mutatják, hogy a következő 12 hónapban fővárosi átlagban nem várható áremelkedés. Az irodapiac viszont tovább szárnyal.
Ilyen számokat még a kormány csodafegyvere tud. Még a költségek és járulékok levonása után is elérhető a kétszámjegyű hozam az ingatlanok bérbeadásából.
Bár az árak még növekednek, Budapesten már a stagnálás jelei is mutatkoznak.
Az ingatlanpiacon nagy a verseny a reálisan árazott, esetleg áron alul kínált lakásokért, házakért. Ilyenkor általában az a befutó, aki gyorsabb. De mit tehetünk azért, hogy jobb helyzetbe kerüljünk ebben a millió forintokat érő versenyben? Adunk néhány tippet.
Több tényező is abba az irányba mutat, hogy lelassul a lakásárak növekedése.
Gyárból érkezik a félkész ház, melyet a helyszínen "csak" össze kell rakni.
2017 óta húzódik a jegybanki alapítványok Váci úti gigaberuházása, most külföldi partnert keresnek hozzá. Az alapítványok 21 milliárdot vettek ki a projektért felelős cégükből.
Marbellában készül 80 luxuslakás építésére a Cordia.
A vevők egy jó része hajlandó többet is fizetni azért, hogy korszerűbb fűtése legyen a lakásának.
A magyar fiatalok közel kétharmada a szüleivel él, és ez az arány évről évre nő. A lakhatási támogatások új rendszere pedig főleg azokat támogatja, akiknek már eddig sem okozott volna problémát lakást venni. Ezekről, és hasonló problémákról szól a Habitat for Humanity most bemutatott lakhatási jelentése.
Az ingatlanár-robbanásnak talán vége, de ettől még nem lesz könnyebb saját lakáshoz jutni.