Egyelőre a magyar gazdaság is keresi a fogást a koronavírus-helyzeten

4 perc

2020.03.11. 11:50

Nagyon szűk az a réteg, amely nem veszít a vírus terjedésével, miközben szinte mindenkit érint a járvány. Összefoglaljuk eddig hogyan reagáltak a piaci szereplők.

Fellendítette a koronavírus az ingatlanpiacot – állt elő az elsőre meghökkentő diagnózissal az egyik piaci szereplő, a GDN Ingatlanhálózat. Elemzői legalábbis az utóbbi hetekben tapasztalt keresletnövekedést nem tudták másnak tulajdonítani, mint annak, hogy a tőzsdéken kialakult pánikhangulatban a befektetők biztonságosabbnak vélt menedéket kerestek a pénzüknek. Óvatosabban fogalmaznak az Ingatlan.com-nál: ők is látják az élénkülést, de azt egyelőre nem, hogy ez minek köszönhető.

És akkor köhögni kezdett a világgazdaság is a koronavírus miatt

Beindult a diplomáciai nagyüzem az Európai Unió és Törökország között a görög-török határon kialakult menekülthelyzet miatt. A senkiföldjén még mindig több ezren táboroznak, és a feszült helyzetben egyre több az erőszak. Brüsszel ugyan hangsúlyozta, hogy nem enged a zsarolásnak, de ha nem akar egy újabb válságot, akkor kénytelen lesz egyezkedni Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, akit a szíriai helyzet is szorongat.

Beletaposott viszont a fékbe az idegenforgalom. Az Airbnb-piac egyenesen zuhanórepülésbe kezdett, és a profi turisztikai szolgáltatók is szenvednek. Utóbbiaknál már a három tavaszi hónapra lefoglalt utak 16,4 százalékát mondták le a tíz legjelentősebb küldő országból, és a visszakozások száma napról napra nő. Az arányba ráadásul még nem értendő bele a teljes karantén alá vont Olaszországból érkezők kiesése. A Magyar Turisztikai Ügynökség már reagált, egymilliárd forintos vis maior keretet hozott létre a nehéz helyzetbe került cégek megsegítésére.

A turizmusnak kampó, új költségvetés kell - Orbán Viktor legerősebb mondatai

Szokatlanul szókimondó volt a miniszterelnök az MKIK gazdasági évnyitóján a koronavírussal kapcsolatban. Videón összefoglalónk a beszédről.