#koronavírus-járvány

Ha így haladunk, akár Oroszországból is érkezhet majd az első koronavírus-vakcina
 

Ha így haladunk, akár Oroszországból is érkezhet majd az első koronavírus-vakcina

Egyre beláthatóbb közelségbe kerül a koronavírus-elleni oltóanyag, ezzel együtt elkezdődött a kormányok közötti versenyfutás is, ki és mennyit tud belőle szerezni. Magyarország most is különutas stratégia mellett tette le voksát: az Európai Unión kívül Oroszországgal és Kínával is tárgyal, bár ez rejthet magában kockázatokat. Akármelyik vakcina lesz is a befutó, a nehézségek ezzel még nem érnek véget: a megfelelő mennyiség előállítása mellett a szállítás, tárolás, és a beoltottak rangsorolása is kihívások elé állítja a világ országait.


 

"Soha nem volt még olyan, hogy oltóanyagokon kellett volna harcolni" - komoly dilemma előtt a háziorvosok

Kellemetlen döntési helyzetbe kerültek azok a háziorvosok, akiknél nagyon kevés influenza-oltóanyag maradt: vajon kinek adják be a maradékot? Erre nincs útmutatás. A kétfajta oltás közül az egyikből még valóban maradt valamennyi - most kérte vissza több gyermekorvostól is a maradékot a Nemzeti Népegészségügyi Központ -, a másikból (a négykomponensűből) eleve nagyon keveset kaptak a házi felnőtt és gyermekorvosok, de azt mondják, a legrizikósabb csoportoknak elég lesz. Akik nem tartoznak ezekbe, azok türelmetlenek, bár a tiszti főorvos szerint van még idő, és már a héten érkezik a pótlás.



Lámákban és alpakákban lehet a Covid elleni Szent Grál
 

Lámákban és alpakákban lehet a Covid elleni Szent Grál

Nemcsak emberi, hanem állati ellenanyagok is hatásosak lehetnek a koronavírus ellen. A gyógyszerkísérletek főszereplői azonban most nem a leginkább megszokott állatok, az egér vagy a majom, hanem a tevefélék. Bevetésükkel nagyságrendekkel olcsóbban lehetne gyártani a gyógyszereket.

Zsámboki János Zsámboki János