szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több ezer, különböző nemzetiségű embert faggattak olasz kutatók, hogy kiderüljön, a férfiak vagy a nők veszik-e komolyabban a koronavírus-járványt.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Ha őszinték akarunk lenni, tulajdonképpen nem is olyan meglepő egy olasz kutatás eredménye: a férfiak és a nők eltérően reagálnak a koronavírus-járványra. Utóbbiak komolyabb problémának tartják a pandémiát, mint a férfiak, és nagyobb valószínűséggel vetik magukat alá a járvány megfékezése érdekében hozott szabályoknak.

Az olasz Bocconi Egyetem kutatói még márciusban és áprilisban végeztek felmérést, hogy tanulmányozzák a nemek közötti különbséget a koronavírus-járványhoz kapcsolódó meggyőződések és viselkedések szempontjából. Több mint 21 ezer önkéntest faggattak Ausztráliából, Ausztriából, Franciaországból, Németországból, Olaszországból, Új-Zélandról, az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból – írja a ZME Science.

Úgy találták, hogy a nők szerte a világon nagyobb valószínűséggel tartják nagyon súlyos egészségügyi problémának a Covid–19-et (59 százalék szemben a férfiak 48 százalékával). Ezzel összefüggésben ők sokkal jobban elfogadják a járvány leküzdése érdekében hozott szabályokat (88% vs. 83%), például a társadalmi távolságtartást (54% kontra 47%). „A legnagyobb különbség a férfiak és a nők között az olyan viselkedésmódokkal volt kapcsolatos, amelyek mindenekelőtt mások védelmét szolgálják" – állítja Paola Profeta, a tanulmány társszerzője.

Wikimedia

A pandémia első szakasza után a szabálykövetési hajlandóság mindkét nemnél csökkent, bár a nemek közötti különbség továbbra is fennállt. Németországban például a nők márciusi 85,8 százalékáról és a férfiak 81,5 százalékáról 70,5 százalékra és 63,7 százalékra csökkent a szabályok elfogadása áprilisban.

A különbségek természetesen kisebbek voltak a házaspárok, illetve az együtt élő párok között, hiszen ők nagyobb valószínűséggel osztják meg egymással a nézeteiket, a tudásukat és az értékrendjüket. A különbségek az idő múlásával is csökkennek, amennyiben a férfiak és a nők ugyanazon információáramlásnak vannak kitéve a járvánnyal kapcsolatban. A kutatók szerint érdemes volna megfontolni a nemekre jellemző kommunikációt éppen a tapasztaltak fényében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!