Nagyot drágult és soha nem lesz már újra olcsó az emberiség kedvenc élelmiszere
Vége lehet az olcsó pálmaolaj korszakának, mivel a fő termelő Indonéziában és Malajziában megtorpant a gyártás növekedése.
Vége lehet az olcsó pálmaolaj korszakának, mivel a fő termelő Indonéziában és Malajziában megtorpant a gyártás növekedése.
Arra vállalkoztunk, hogy végigkóstoljuk a Nutellát és a világhírű krém utánzatait. Vakteszten 11 mogyorókrémet próbáltunk ki – alapvetően olyan termékeket, amelyek gyártói a Ferrero receptjét követik. Vajon az igazit kedveltük a legjobban? Vajon rájöttünk, melyik az igazi?
A járvány, a rossz időjárás, az ukrán háború, végül pedig az indonéz exporttilalom rendkívüli drágulást hozott a globális étolajpiacon, melynek jelentős részét a pálmaolaj adja.
Néhány éve alapos botrány kerekedett a pálmaolaj körül: bejárták a világsajtót a kitermeléshez köthető erdőirtások, emiatt kipusztuló állatok képei és a kényszermunkáról szóló jelentések. Világszerte bojkott is indult az alapanyag ellen. A kép azonban közel sem fekete-fehér: egyáltalán nem biztos, hogy a termelők vagy a fogyasztók jól járnának, ha egy csapásra betiltanák az alapanyag használatát.
Révész Bálint Borneó szigetén, a dzsungel mélyén forgatott dokumentumfilmet. Stábjával kinyomozta, hogy az őslakosok földjén félig illegális fakitermelés folyik, és a fák egy részét a tokiói olimpiához használták fel. Az erdők helyén pedig már a világűrből is jól látható olajpálma-ültetvényeket találtak. A rendezővel beszélgettünk a nyomozásról és arról, hogy miként teszik tönkre a pálmaolajban érdekelt vállalkozók az őslakosokat.
Sokkal több állatfaj pusztulhat ki a kókuszültetvények miatt, mégis a pálmaolaj a közellenség.
Míg a legtöbben az erdőirtásokra gondolnak a pálmaolaj kapcsán, az is fontos szempont, hogy az olajpálmák révén több ázsiai ország vidéki részén csökkent a szegénység.
Fenntarthatóbbá teszik a pálmaolaj-termelést a patkányra vadászó majmok.
A Magyar Édességgyártók Szövetsége szerint a pálmaolajnak nincs jelenleg alternatívája, a Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint azonban a megoldás helyben megvan.
Már a kampányidőszak előtt tele volt néhány kerület kampányplakátokkal; Trump lemondta a dániai útját Grönland miatt; újra vitáznak, kell-e bojkottálni a pálmaolajat. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A világ két legnagyobb termelő országa egyedi módon küzd a környezetvédelmi trendek ellen.
Szomorú szemű orángutánbébik és az éhhalál szélére kerülő termelők: a pálmaolajjal kapcsolatos vitában a két oldalnak ez a leggyakoribb érve az olcsó alapanyag ellen, illetve a termelés fenntartása mellett. Ám a két dolog nem feltétlenül mond ellent egymásnak.
Néhány saját márkás terméknél egyáltalán nem fognak pálmaolajat használni az év végére – ígérte a Spar.
Malajzia a világ második legnagyobb pálmaolaj-termelője, és minden évben hatalmas erdőterületeket számolnak fel az ültetvények miatt.