szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Édességgyártók Szövetsége szerint a pálmaolajnak nincs jelenleg alternatívája, a Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint azonban a megoldás helyben megvan.

Nyílt levélben kérte a Tudatos Vásárlók Egyesülete még augusztus elején az Aldit, a Spart és Lidlt, hogy árulják külön polcokon a pálmaolajmentes termékeiket. A felszólításra mind reagáltak, a kezdeményezés mind a lakosság, mind a szakmai szervezetek között gondolkodást indított el.

Reagált a Magyar Édességgyártók Szövetsége is, szerintük a pálmaolajnak jelenleg nincs reális alternatívája, máshogyan képtelenség lenne kielégíteni közel 8 milliárd ember igényeit. Szerintük ezért a fenntartható, minősített pálmaolaj a megoldás  számolt be az egyesület.

Amikor a gyártók fenntartható pálmaolajat emlegetnek, a Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal (Roundtable on Sustainable Palm Oil, RSPO) minősítésére gondolnak, a sajnálatos tény pedig az, hogy az RSPO tanúsítvány több sebből vérzik – magyarázták.

MTI / EPA / Mast Irham
  • A tanúsított “fenntartható pálmaolaj” előállításához ugyanannyi, sőt, még nagyobb mértékű erdőirtás kapcsolódik, mint a nem tanúsított pálmaolajhoz.
  •  Az RSPO nem támaszt elég szigorú feltételeket. A szabályok önként vállaltak, áthágásuk szankciók nélkül marad, és nem jár feltétlenül az RSPO minősítés megvonásával.
  •  A minősített pálmaolajban simán lehet nagyobbrészt nem RSPO-olaj is.
  •  A pálmaolaj nem egészségesebb más hasonló termékeknél. A cikk szerint a pálmaolaj magas telített zsírsavtartalma vérkoleszterin szintjének növekedését okozhatja, ami szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet.
  •  A pálmaolaj a világon az erdőégetések egyik fő oka.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint a pálmaolaj alternatívája csak olyan olaj lehet, amely a felhasználás helyének éghajlatán megterem. Az is e mellett szól, hogy a felhasználás helyéhez közel termesztett élelmiszer utaztatása nem jár plusz környezetterheléssel, ráadásul a termeléshez felhasznált anyagok általában kevésbé károsak az egészségünkre és az élővilágra, mint a harmadik világ országaiban engedélyezett növényvédőszerek. Itthon ennek az lenne a feltétele, hogy a hazai termesztésű olajos növényeinkből (repce, napraforgó stb.) ne "biodízelt" gyártsanak.

A pálmaolaj körüli vita augusztusban éledt fel ismét, mint arról beszámoltunk, a pálmaolaj ellenzők és pártolók közötti szembenállásban az igazság valahol középen lehet. A témában a cikkünket itt olvashatja:

Pálmaolajban fürdik a világ, de tényleg a bojkott a megoldás ez ellen?

Szomorú szemű orángutánbébik és az éhhalál szélére kerülő termelők: a pálmaolajjal kapcsolatos vitában a két oldalnak ez a leggyakoribb érve az olcsó alapanyag ellen, illetve a termelés fenntartása mellett. Ám a két dolog nem feltétlenül mond ellent egymásnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!