Mocskos humorú mozaikok bizonyítják, hogy nem változtunk kétezer év alatt

A római kori mozaikokon vaskos humorral szórakoztatták azokat, akik a latrinát használták.

  • hvg.hu hvg.hu
Mocskos humorú mozaikok bizonyítják, hogy nem változtunk kétezer év alatt

Az újonnan feltárt római kori mozaik bizonyítja, hogy az emberek piszkos fantáziája semmit sem változik az idők során. A mozaikot egy fürdőhelyiség padlóján találták Antiochia ad Cragumban, Törökországban – itt egykor mintegy 6000 ember élt a Római Birodalom fennhatósága alatt.

Az elmúlt évtized során a tengerparti városban sorra folytak a régészeti feltárások, amikből a kutatók sokat megtudtak arról, hogyan éltek a korabeli emberek – és milyen vicceket sütöttek el. Mint az kiderült,

az ókori rómaiaknak elég bizarr humora volt.

Az IFLScience-nek a a művészettörténész és mozaikszakértő Birol Can elmondta, hogy nagyon kevés olyan latrina maradt fenn, aminek mozaikpadlója van – pláne emberábrázolással. Ezeken ráadásul meglehetősen mocskos humorú jeleneteket raktak ki.

Zeusz fiúja meg a szivacs

Az egyik kép Ganümédészt ábrázolja. Ő egy szépséges trójai ifjú volt, aki éppen az Ida hegyen terelgette a nyáját, mikor Zeusz megpillantotta, és azonnal beleszeretett. Sas képében leszállt hozzá, és az istenek pohárnokává tette – ami Michael Hoff kutató szerint annak az eufémizmusa, hogy Ganümédész Zeusz fiúszeretőjévé vált.

"Ezzel a mítosszal valószínűleg azt próbálták megmagyarázni, hogyan alakult ki az idősebb-fiatalabb férfiak homoszexuális viszonyának intézménye" – magyarázza Hoff.

Ganümédészt általában úgy ábrázolják, hogy egyik kezében egy bot van, a másikban pedig egy karika, ezekkel játszik. Ezen a mozaikon viszont nem sas, hanem a fürdőhöz sokkal jobban illő vízi madár, egy gém látható. Ganümédész botjára pedig egy olyan szivacs van tűzve, amit az ember arra használtak, hogy a vécé használata után megtisztítsák magukat.

A gém is egy szivacsot tart a csőrében, amivel éppen Ganümédészt tisztogatja – utalva arra, hogy éppen túl vannak rajta vagy elkezdik a szexuális aktust.

Az önimádat egy jellemző fajtája

Egy másik mozaikon Narcisszusz látható, a gyönyörű ifjú, aki a történet szerint beleszeretett a saját tükörképébe. Ezen a mozaikon az önimádat szimbólumává vált fiút teljesen leköti, hogy látványos péniszével foglalkozzon. Ráadásul hosszú orral ábrázolják, ami kifejezetten csúfnak számított a korban.

A régészek találtak Antiochia ad Cragumban templomokat, piacokat, mindenféle épületeket, de ezek igazából keveset mondanak el a város lakóiról. A szakemberek szerint pont ezek az ábrázolások töltik meg élettel az elhagyott romokat, hiszen ez amolyan fürdős humor, amit a férfiak értékeltek, miközben a dolgukat végezni mentek a nyilvános latrinához. 

A mozaikokat közelebbről megnézheti ITT.