szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kismaki már négyhetes, és a látogatók is megnézhetik.

A barnamakik családjába tartozó sárgaszakállas maki (Eulemur fulvus mayottensis) született a Nyíregyházi Állatparkban. A százhúsz napos vemhesség után világra jött, jelenleg négyhetes kölyköt már a látogatók is megpillanthatják, a legifjabb családtag már nem anyja hasán, hanem annak oldalán csimpaszkodik - közölte Révészné Petró Zsuzsa, az állatpark zoológiai osztályvezetője, szóvivője kedden az MTI-vel.

MTI / Balázs Attila

Elsősorban még anyatejjel táplálkozik, de kóstolgatja a szilárd takarmányféléket is, ami zöldségekből, édes lédús gyümölcsökből és levelekből áll. Vele együtt már héttagú a ritka makicsapat Nyíregyházán.

A sárgaszakállas makik a barnamakik családjába tartoznak, ott külön alfajt képviselnek. Latin nevükben a mayottensis kifejezés arra utal, hogy természetben Madagaszkár szigete mellett, az attól négyszáz kilométerre fekvő Mayotte-szigetén élnek; az alfajt ezért Mayotte-makinak is nevezik.

MTI / Balázs Attila

Gyűjtőnevük a lemures (szellemek) szóból származik, mivel az egykori, első európai felfedezők szellemeknek hitték őket és a többi makifélét; a lombok sötétjében csak a kiáltásukat hallották és rikító sárga szemüket látták.

A főemlősök idejük nagy részét a mászófelületeken töltik, de alkalmanként lemerészkednek a földre élelem után kutatni. Kínosan ügyelnek a tisztaságra, nemcsak a kicsik, de egymás bundáját is rendszeresen ápolják. Négy alsó metsző- és két szemfoguk úgynevezett fogfésűt alkot, valamint hátsó végtagjuk második ujján karmot viselnek, ezekkel távolítják el egymásról a meglazult szőrszálakat és az élősködőket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!