Emlékszünk még a „bundás Jézus” vagy „moncsicsi-Jézus” néven vált ismertté Jézus-freskóra, amelyet egy idős nő próbált restaurálni, de nagyon elrontotta? Az elmázolt töviskoszorús Krisztus arca (amelyet eredetileg Elías García Martínez festett), Borja község kápolnájának 19. századi Ecce homo-freskója 2012-ben került a címlapokra.
Hasonlóan szörnyűre sikerült Bartolomé Esteban Murillo barokk mester egy igen értékes Madonna-festménye, a Virgen Inmaculada is, amelyet megint egy nem hozzáértő ember igyekezett a maga suta ecsetkezelésével helyreállítani.
Spanyol lapok híradása szerint egy magángyűjtő egy amatőrt, a festményekhez kicsit sem konyító bútorrestaurátort bízott meg a kép rendbehozatalával, és előre ki is fizetett neki a munkáért 1200 eurót (417 ezer forintot). A megbízott restaurátor viszont a felismerhetetlenségig leegyszerűsítette a női arcot, a vonásait eltorzította, gyakorlatilag egy gyerek kézügyességével gondolta újra az 1600-as években készült festmény főalakját.
A művészeti katasztrófa okozója a híradás szerint még egy második esélyt is kapott, de ekkor sem tudott mást nyújtani, csak egy valamivel jobb gyerekrajzot. Most egy szakembernek kell megkísérelnie a mű megmentését, erre azonban kevés a remény.
Az Europa Press hírügynökség hétfőn közzé is tette, milyen volt a kép előtte, és milyen lett a kontárkodás után.
Conservation experts in Spain have called for a tightening of laws covering restoration work after a copy of a famous painting by baroque artist Bartolomé Esteban Murillo became the latest in long line of artworks to suffer a damaging & disfiguring repair.https://t.co/cPmVlxeA7I pic.twitter.com/9NjnxULUyD
— Fiona Bateman (@feebateman) June 23, 2020
Tanulva a két esetből spanyol szakértők szigorításokat sürgetnek a műkincsek restaurálása terén, nem lenne szabad hagyni a jövőben, hogy hozzá nem értők jóvátehetetlenül rontsanak el alkotásokat. „Számtalanszor teszik végérvényesen tönkre a műalkotásokat ezek a képzetlen restaurátorok” – mondta a spanyol restaurátorok szövetségének (ACRE) koordinátora, María Borja Ortiz.
Az is igaz ugyanakkor, hogy Borja falu a botrányosra sikerült Ecce homo-freskó világhírét ügyesen meglovagolta, és az elbaltázott alkotás azóta óriási turistalátványosság lett: 2013 és 2018 között több mint 200 ezer turista látogatott el a 4900 lakosú aragóniai faluba. Aki szelfit akar készíteni az elrontott portréval, annak fizetnie is kell. Azóta pedig újabb fejlemény, hogy szerencsére egy aragóniai gyűjteményben megtalálták a freskó eredetiét, egy festményt is, így az alkotás nem veszett el végleg az utókor számára.