szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyházfő szerint a homoszexuálisoknak is joguk van a családhoz.

Ferenc pápa szerint szükség van egy olyan polgári uniós törvényre, amely meghatározza az azonos nemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatát, mondta el az egyházfő a Washington Post beszámolója szerint a Francesco című dokumentumfilmben. Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy támogatja és fontosnak tartja, hogy a meleg párokat jogi eszközökkel is védjék.

A homoszexuálisoknak joguk van ahhoz, hogy egy családhoz tartozzanak. Isten gyermekei, és joguk van a családhoz. Emiatt senkit sem szabad kiutasítani vagy szenvedésre késztetni”

– mondta Ferenc pápa.

Az argentin pápa korábban, még Buenos Aires érsekeként ellenezte a melegházasság engedélyezését, és helyette az azonos neműek regisztrált élettársi kapcsolatának elismerését szorgalmazta. Szakértők szerint azonban azóta nyilvánosan nem foglalt állást ennyire világosan a kérdésben, mint most.

"Ez az első alkalom, hogy pápaként ilyen egyértelmű nyilatkozatot tesz. Szerintem ez egy nagy előrelépés" – mondta James Martin amerikai jezsuita pap is, aki korábban többek között szentmisét mutatott be a Pride fesztivál előkészületeként az Assisi Szent Ferenc templomban New Yorkban.

A Francesco című film – amelyet a Római Filmfesztiválon mutattak be – olyan kivételes vezetőként szól az egyházfőről, aki képes lehet az emberiség egyesítésére.

Az amerikai állampolgárságú, orosz zsidó származású Evgeny Afineevsky kétórás dokumentumfilmje a koronavírus-járvány miatt kiürült, esőáztatta Szent Péter téren kezdődik, március 27-e estéjén, ahol a pápa a gyorsan elharapódzó járvány enyhüléséért imádkozott. A rendező kamerája ezután a világ kiürült utcáin siklik végig, amelyek mindenhová eljuttatják a pápa üzenetét, hogy "mind egy csónakban evezünk". A rendező elmondta, hogy szerette volna bemutatni azt a reményt, amelyet a pápa nyújt az embereknek.

A néző a pápa szemén át, közleményeiből, írásaiból, Twitter-üzeneteiből, utazásain mondott beszédjeiből ismerheti meg ezekről a kérdésekről vallott nézeteit. A dokumentumfilmben ugyanakkor azok az interjúk is megjelennek, amelyeket Afineevsky készített a pápával.

A rendező kiemelte, hogy Ferenc pápa, aki először rosszul mérte fel a katolikus egyház felelősségét a szexuális zaklatási válságban, később nyilvánosan elismerte hibáját, és bocsánatot kért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!