A szülő nő ne felejtsen el gondoskodni az otthon maradó férjéről – Szöulban kéretlen tanácsokat kaptak a kismamák

A koreai politikai elit a szívén viseli azt is, hogy a nők ne nézzenek ki ziláltan a szülés után.

  • hvg.hu hvg.hu
A szülő nő ne felejtsen el gondoskodni az otthon maradó férjéről – Szöulban kéretlen tanácsokat kaptak a kismamák

Van, ahol a kormányzat nemcsak azt üzeni a nőknek, hogy szüljenek, hanem azt is megmondja, hogyan csinálják úgy, hogy közben a férjük is kellően komfortosan érezze magát. A szöuli városvezetés legalábbis erre ragadtatta magát, amikor konkrét feladatlistával látta el a várandós nőket, hogy tudják mi a dolguk a terhességük különböző szakaszaiban.

Az elején például igyekezzenek nem halogatni a házimunkát, mert az segít az „egészséges” testsúly megtartásában. Van tippjük arra is, hogy mit tegyenek, ha ez esetleg nehezen menne: akasszák ki a terhesség előtt viselt ruháikat egy jól látható helyre, mert ez motiválni fogja majd őket, hogy kontroll alatt tartsák a kilóikat, szülés után pedig visszanyerjék a terhesség előtti súlyukat. „Ha kísértést éreznek, hogy túlegyék magukat vagy kihagyják az edzést, vessenek egy pillantást ezekre a ruhákra” – javasolják.

Más feladatokra kell koncentrálniuk, ahogy közeledik a szülés időpontja. Ilyenkor meg kell szabadulniuk a közeli lejáratú ételektől a hűtőben, és három-négy étkezésre való fogást kell előre elkészíteniük a férjeiknek, akik „nincsenek hozzászokva a főzéshez”. Fontos az is, hogy több napra elegendő tiszta ruhát hagyjanak hátra a férjeiknek és a gyerekeiknek, és maguknak vegyenek egy hajpántot, hogy a szülés után ne nézzenek ki olyan ziláltan.

"Nem akarok a kormány szülőgépe lenni" - Ahol a nők lázadnak a házasság és az anyaság ellen

A kormány nagyon akarja, ők viszont nem kérnek sem a házasságból, sem a szülésből. A hagyományokkal és a gazdaságpolitikai, demográfiai elképzelésekkel és elvárásokkal szakítva egyre több nő dönt úgy Dél-Koreában, hogy köszöni szépen, jó, sőt jobb neki egyedül. Őket kérdeztük.

Az útmutatásokat a szöuli kormányzat online tette közzé, és a Korea Herald című lap szerint a koreai szülészek és nőgyógyászok felügyelték tartalmilag, a bírálatok miatt azonban nemrég eltávolították a szöveget. A közösségi oldalakon is nagy volt a felháborodás. Voltak, akik nem értették, miért gondolja a kormány úgy, hogy a feleségek egyúttal a férjeik házvezetőnői is, mások azt vetették fel, hogy a terhesség vége felé még levegőt venni is nehéz, nem hogy kikészíteni a férj ruháját és elkészíteni az ételét – ráadásul egy hétre előre. Az nem derül ki a hírügynökségi tudósításokból, hogy a szöuli városvezetés miért gondol ilyen keveset a férfiakról.