szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Macron belügyminisztere és Marine Le Pen egy platformra került, így küzdenek egy viselet ellen.

Ismét csak felfüggesztették a burkinik viseletét a franciaországi Grenoble-ban. A városban (és az országban szinte mindenhol) már évek óta tilos teljes testet és hajat eltakaró fürdőruhát hordani az önkormányzati fenntartású uszodákban és strandokon, de idén májusban a zöld párti polgármester, Éric Piolle vezette önkormányzat mégis megszavazott egy javaslatot, amely mindenféle viseletett engedélyezett. A rendelet azonban Gérald Darmanin belügyminiszter javaslatára a megyei adminisztratív bíróság elé került, ott pedig a szekularizáció és a közszolgáltatások pártatlansága elveinek megsértésére hivatkozva hatályon kívül helyezték azt.

Grenoble polgármestere Twitter-posztban jelezte, fellebbeznek a döntés ellen az Államtanácsnál, Franciaország legfelsőbb közigazgatási-adminisztratív bíróságán. A Macron pártjában politizáló Darmanin szerint a szerdai ítélet „kitűnő hír”, és ezzel összhangba került a szélsőjobboldali Marine Le Pennel, aki „az iszlamista propaganda viseletének” tartja a burkinit. Ezzel szemben több franciaországi muszlim szervezet gondolja úgy, hogy a burkinik tilalma alapvető jogokat sért és diszkriminatív a muszlim nőkkel szemben – gyűjtötte össze a BFMTV.

Az ügy érdekessége, hogy a városi rendeletben nem is szerepel a burkini szó, mindössze a fürdőruházat korlátozásának feloldásáról szól. A reakciók és az évek óta tartó társadalmi párbeszédnek köszönhetően mégis teljesen egyértelmű, hogy az intézkedés a vallásszabadság és szekularizmus között húzódó határvonalat feszegeti.

A vallási szabadságot még 1905-ben foglalták törvénybe, amikor az állam és egyház egymástól függetlenségéről szóló döntés is hatályba lépett. Ezt több, mint ötven évvel később egészítették ki az alkotmányban azzal, hogy a szekuláris államban minden állampolgár – vallástól függetlenül – egyenlő a törvény előtt. Ezután 2004-ben mindenféle vallási jelkép és öltözet viseletét betiltották az állami iskolákban és közintézményekben. Franciaországban Európa legnagyobb, körülbelül 5 milliós muszlim közössége él, akik évek óta tiltakoznak a ruházat korlátozása ellen, ezáltal széleskörű társadalmi vitát kiváltva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!