szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A miniszterek kilépése az egyetemi kuratóriumokból nem elégséges az egyetemek független működésének helyreállításához – véli a szervezet.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Fontos lépés, de önmagában csak szemfényvesztés”

– így kommentálta közleményében a modellváltásra kényszerített, és ezzel kormánybarát pályára állított Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) szellemiségét továbbvivő Freeszfe azt, hogy az Európai Unió nyomására néhány szintén modellt váltott egyetem kuratóriumából lemondtak a fideszes miniszterek.

„A kuratóriumok szinte minden modellváltó egyetemen magukhoz vonták azokat a meghatározó hatalmi jogköröket, amelyeket korábban az egyetemi polgárság által demokratikusan választott szenátus birtokolt. Az intézmények autonómiája megsemmisült. Az alapítványi modell mindaddig nem biztosítja az egyetemek szabadságát, amíg a kuratóriumokat a kormány/miniszterelnök választja ki és bízza meg határozatlan időre” – magyarázza véleményét a Freeszfe. Hozzátették azt is, hogy szabad, független, autonóm egyetemről csak akkor lehet beszélni, „ha a kuratóriumokba az egyetemi polgárság jelöl és választ tagokat meghatározott időintervallumra”, és „ha a megválasztott tagok az egyetemi polgárság erre kijelölt bizottsága által visszahívhatók, ellenőrizhetők és számon kérhetőek”.

Mindaddig, amíg a kormány ezeket a feltételeket nem biztosítja, ameddig az egyetemeket működtető alapítványok kuratóriumi tagjait mindenféle egyeztetés és világosan megfogalmazott szempontrendszer nélkül jelölik ki, alig számít, hány miniszter mond le a mandátumáról.”

Szerintük ugyanis a miniszterek helyére „ugyanúgy beültethetők elsősorban a hatalommal lojális, nem pedig az adott egyetem polgárainak érdekeit képviselő kurátorok”.

Mint írják, egy közfeladatot ellátó intézmény költségvetésének nyilvánosnak és átláthatónak kell lennie; törvényben kellene kikötni a kuratóriumi tagok megbízatásának maximális időtartamát, mert jelenleg „bárki – a felelősségre vonás és visszahívás esélye nélkül – élete végéig felelős pozícióban maradhat”. Problémásnak tartják azt is, hogy az egyetem gazdasági és szakmai életét teljeskörűen felügyelő alapítvány kuratóriumába a szenátus mindössze egyetlen képviselőt delegálhat, és hogy a kuratóriumnak túlhatalma van, miközben az egyetemi polgárság által választott szenátust megfosztották alapvető jogaitól.

Így az autonómia puszta illúzió”

– olvasható a közleményben.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!