szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Színház-és Filmművészeti Egyetem tanárai levelet írtak Orbán Viktornak, melyben szeretnék egyértelművé tenni, hogy Kerényi Imre téves információkat közölt intézményükről. Mindemellett állásfoglalást kérnek a kormányfőtől arról, érvényesek-e azok a szavak, amelyeket a miniszterelnöki megbízott kimondott – hangzott el az ATV Start plusz című műsorában.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Ascher Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora az ATV Start plusz című műsorában nyilatkozott Kerényi Imre az intézményt érintő kijelentéseivel kapcsolatban – számolt be a szinhaz.hu.

Ascher a reggeli műsorban arról beszélt, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem összes oktatója – mintegy 90-95-en – aláírtak egy levelet, amelyet nemrég elküldtek Orbán Viktor miniszterelnöknek.

"Szeretnénk nyilvánvalóvá tenni, hogy téves információk, téves hiedelmek hangzottak el a Színház- és Filmművészeti Egyetemről, és tájékoztatni kívánjuk a miniszterelnököt arról, hogy szerintünk mi a mi pozíciónk, hol a mi helyünk és hogyan dolgozunk" – fogalmazott a rektor. Hozzátette, állásfoglalást kérnek arról, hogy érvényesek-e azok a szavak, amelyeket Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott kimondott.

Arról, hogy az egyetem nemzeti szellemben oktatja-e hallgatóit, Ascher Tamás így nyilatkozott: "Természetes, hogy egy modern, 21. századi egyetem egyidejűleg tanít nemzeti és európai szellemben. Ugyanolyan fontos számára a nemzeti, mint a világ kultúrája. Mind a kettőnek megvan a maga helye. (…) A mi munkánkat nem egy miniszterelnöki biztos véleményezi – mindenféle személyes sértettségekkel és magánemberi dühökkel megterhelve –, hanem egy úgynevezett akkreditációs bizottság, ami négy-ötévenként minősít minden magyar egyetemet. A mi fenntartónk az Emmi (Emberi Erőforrások Minisztériuma), neki tartozunk felelősséggel, és egy olyan szellemi térben létezünk, ahol komoly tudományos és művészeti kérdések forognak" – mondta a Színművészeti rektora.

Kerényi Imre azon kijelentésével kapcsolatban, hogy a Színművészeti "kis rabszolgákkat" nevel, Ascher Tamás közölte: "Csak a színészoktatásról beszél, elfelejti, hogy az egyetemen rendezőket, dramaturgokat, filmrendezőket, operatőröket, gyártásszervezőket, hangmérnököket is képzünk. Sokkal szélesebb a paletta. Miért nevelnénk rabszolgákat a saját szakmánkban? Miért lenne jó nekünk, ha nem kreatív, önálló gondolkodású művészek azok, akik bennünket, rendezőket körülvesznek a színházainkban? Én azt gondolom, a kis rabszolga nem jó színész" – fejtette ki Ascher.

"Az Egyetemen olyan indivídumok tanulnak, akik semmi más módon, csak kritikailag tudnak az egyetemükhöz viszonyulni, hiszen fiatal művészek. Mindig, minden hallgatója kritizálta a Színművészeti Egyetemet, ez dolguk is, ezzel élünk együtt. Éppenhogy identitással, önálló véleménnyel rendelkező, kitörni vágyó művészpalántákat képzünk, nevelünk, és boldogok vagyunk velük" – tette hozzá.

Az ügy előzménye, hogy Kerényi Imre áprilisban a Belvárosi Polgári Szalonban szervezett beszélgetés során Vidnyánszky Attila jelenlétében beszélt a Színház-és Filmművészeti Egyetemről és a Nemzeti Színházról.

A magyar színészképzéssel kapcsolatban megfogalmazott kritikájában azt mondta: "Kipusztult minden. Most olyan ez az iskola… Én most már inkább nem foglalkozok színházzal, mert unom. Énnekem feltett szándékom, hogy ezt meg kell reformálni. Lehetetlen dolog, hogy Déryné országában, és Jászai Mari országában így képezzük a színészeket. Én arra gondoltam, ha alkirály lennék, úgy elvenném ennek az egyetemnek a pénzét, mint a nyavalya, és áttelepíteném a színházhoz. Aztán csináljanak amit akarnak. Azt gondolom, egy nemzeti kultúrában a színészeket nemzeti szellemben kell nevelni, pont. Mert ettől érdekesek. [...] Én úgy vettem észre, hogy kitűnő színészeket képeznek, de kis rabszolgák. Jól szót fogadnak, igen, rendező bácsi, minden nagyon jó, hú de nagyon balliberálisak, mert azt muszáj."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!