szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíróságon politizálni kezdett, és bírálta a brit kormányt.

Kedd után szerdán is a tanúk padján próbálja meg állni a keresztkérdéseket Harry herceg abban a perben, amelyet a Mirror Group Newspapers ellen indított a magánélethez való joga megsértése miatt, többek között azzal vádolva a kiadót, hogy illegális módszerekkel szerzett információkat róla, feltörhették a telefonját, és magánnyomozó segítségével igyekeztek minél több értesüléshez jutni róla.

A sussexi herceg tanúvallomása már önmagában példátlan: a királyi család magas rangú tagja még soha nem állt bíróság előtt tanúként. De nemcsak Harry jelenléte megy szembe az eddigi királyi gyakorlattal, hanem a mondanivalója is: a vallomásában ugyanis nyíltan bírálta a brit kormányt, azt állítva, hogy a sajtóval együtt a mélyponton van.

Tanúvallomásában Harry herceg azt mondta, hogy az újságírók ártanak a demokráciának azzal, hogy „ágyba bújnak” a kormánnyal, hogy „biztosítsák a status quót”. A kormánynak címzett nyilvános bírálat szóba sem jöhetne a királyi család tagjai körében. Rishi Sunak brit miniszterelnök ennek megfelelően reagált, pontosabban nem reagált Harry szavaira. Az Egyesült Államokban tartózkodó kormányfő újságírói kérdésre azt mondta, nem kíván nyilatkozni az ügyben, mivel „régi szokás”, hogy a miniszterelnökök nem nyilatkoznak a királyi család tagjairól.

A mintegy 50 oldalas tanúvallomásában Harry arról ír, hogy a „demokrácia megbukik akkor, amikor a sajtó nem ellenőrzi és nem vonja felelősségre a kormányt, hanem inkább ágyba bújik vele, hogy biztosítsa a status quót.” Majd a saját szerepére utalva azt írja: „Úgy érzem, gondoskodnom kell arról, hogy ez a törvénytelen magatartás lelepleződjön, mert nem szeretném, hogy bárki más is átélje ugyanazt, amin én személyes szinten keresztülmentem.” Hozzátette, hogy ez a törekvése nemzeti szinten is érvényes jelenleg, mivel az országot a kormánya és a sajtója állapota alapján ítélik meg globálisan, márpedig Harry szerint mindkettő mélyponton van.

Harry a most zajló perben azt állítja, hogy az 1996 és 2010 között megjelent mintegy 140 cikk jogellenes módszerekkel gyűjtött információkat tartalmazott, ezek közül 33-at választottak ki, hogy a bírósági eljárás során figyelembe vegyék. Az MGN tagadja, hogy törvénytelen módszereket, többek között telefonos lehallgatást alkalmaztak volna, hogy bizalmas információkat tudjanak meg róla.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!