szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két fókakolóniából származó nyolc nőstény hátára rögzítettek kamerát ausztrál tudósok, így csaknem 90 órás fim mutatja be az állatok életét.

A felvételek leginkább azt a célt szolgálják, hogy megmentsék az ausztrál oroszlánfókákat a kipusztulástól. A 20. század elejéig ugyanis vadásztak rájuk, ma pedig leginkább a kereskedelmi halászhálók veszélyeztetik a megmaradt – az utóbbi 40 évben 60 százalékkal csökkent – mindössze tízezres állományt.

Már csaknem 90 órányi felvételt készítettek a „fókaoperatőrök”, több mint 500 kilométeren. Így az állatok mintegy 5000 négyzetkilométernyi élőhely feltérképezésében segítettek a tudósoknak. A képek alapján a természetvédőknek sokkal világosabb elképzeléseik lesznek arról, hogyan védjék meg az állatokat.

Az állatok víz alatti alagutakon, tengeri fűágyakon és sziklás zátonyokon siklanak élelem után kutatva, vagy delfinekkel táncolnak egy hatalmas csaligolyó körül – ilyesmi képeket rögzítettek a kamerák.

Slow TV: take a tour of the South Australian seabed on the back of a sea lion

Eight Australian sea lions were enlisted to map the ocean floor by sticking cameras with satellite tracking to their backs. Almost 90 hours of footage and 500km later, conservationists hope to have much clearer ideas on how to protect the sea lions. “I can watch this stuff for hours,” says Prof Simon Goldsworthy.

A felvételekből kiderül többek között, hogy a fókáknak más-más ízlése van, egyes állatok sok tőkehalat szeretnek enni, mások a polipokra, rájákra vagy tintahalakra vadásznak. Továbbá az egyik legjelentősebb felvételen az látszódik, hogy egy nőstény egyed megmutatja a kölykének, hová menjen és hogyan vadászon.

“Olyan információkhoz jutottunk, amik eddig megfoghatatlanok voltak számunkra… Olyan ablakot adnak nekünk a világukba ezek a képek, amilyenre még nem volt példa” – lelkendeznek a tudósok a The Guardian tudósítása szerint.

A tengerfenéki élőhelyek feltérképezése és megértése drága és fáradságos vállalkozás, amelyet gyakran úgy hajtanak végre a tudósok, hogy kamerákat vontatnak hajók mögé, vagy csalikkal ellátott kamerákat hagynak a víz alatt.

Az oroszlánfókák gyorsabbak, több területet mutatnak be, nem zavarja őket az időjárás, és ingyen végzik a munkát.

A Frontiers in Marine Science folyóiratban mér meg is jelent egy tanulmány, amely felvázolja az oroszlánfókák kameramunkáját, és amelyet az ausztrál kormány Nemzeti Környezettudományi Programja és az Ausztrál Ökológiai Társaság finanszírozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!