30 éve indult az Amazon – 10 érdekesség abból az időből, amikor még csengőszó jelzett minden könyveladást az irodában

Milyen szerencsétlen névválasztással indul Jeff Bezos, mielőtt Amazon lett a cége neve? Hány országba adtak el könyveket az első hónapban? És melyik volt a legnagyobb könyvsiker az Amazonon? És mennyien dolgoznak most világszerte a cégnek?

  • hvg.hu hvg.hu
30 éve indult az Amazon – 10 érdekesség abból az időből, amikor még csengőszó jelzett minden könyveladást az irodában

1995. július 16-án egy korábban ismeretlen seattle-i cég elindította weboldalát, amely – meglehetős szerénytelenséggel – úgy hirdette magát, mint „A Föld legnagyobb könyvesboltja”. Bár ez akkoriban kissé nagyzolónak tűnhetett, három évtizeddel később a vállalat nemcsak, hogy a legnagyobb könyvesbolt a világon, de vitathatatlanul a legnagyobb áruház is. Az Amazon.com ma már a világ egyik leglátogatottabb, és az Egyesült Államok negyedik legnépszerűbb oldala a maga havi 3,25 milliárd látogatójával.

  1. Holttest Rt.

A cég története 1994. július 5-én kezdődött, ekkor alapította Jeff Bezos a Cadabra Inc.-et, amelynek nevét hamarosan megváltoztatta, miután egy ügyvéd félrehallotta az eredeti nevet és „cadaver”-nek (holttest) értette, ami nem hangzott túl bizalomgerjesztően. Végül az Amazonra esett a választása, egy A betűvel kezdődő (és ezért könnyen megtalálható) szóra, amely egyúttal a bolygó legnagyobb folyója is.

Hallott már Jeff Jorgensenről? Segít, ha eláruljuk, hogyan és miért lett belőle Bezos?

Százmilliárd dollár közvetlen közelébe, 99,6 milliárdra nőtt a napokban az Amazon-alapító Jeff Bezos vagyona, ezzel megszilárdította első helyét a világ leggazdagabb üzletembereinek a listáján. Nem mindenki rajong érte.

  1. Csengőszó minden eladás után

Az induláskor minden alkalommal, amikor eladtak egy könyvet, megszólalt egy csengő az irodában. Ezt a szokást néhány héten belül el kellett hagyniuk, amikor a csengő már olyan gyakran szólalt meg, hogy minden bizonnyal idegesítővé vált.

Rongyrázás a köbön Velencében: miért kísérte ekkora gyűlölet Bezosék lagziját?

Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.

  1. Repülőrajt

Az Amazon az indulása utáni első hónapban az Egyesült Államok minden tagállamában és a világ 45 országában értékesített könyveket. Két hónappal később már heti 20 ezer dollárt keresett az eladásokból.

  1. Terjeszkedés

Bezos 1997-ben tőzsdére ment, és felvásárolt több könyvesboltot, valamint az IMDb internetes filmadatbázist. A könyvek mellett más termékkategóriákban is elkezdett terjeszkedni, például betört a CD-k és DVD-k piacára.

Jeff Bezos 2000-ben
AFP / Thomas Coex
  1. Egy fantasztikus rekord

2003-ban az Amazon története egyik legnagyobb e-kereskedelmi eladását könyvelhette el: 1,3 millió példányt értékesített a Harry Potter és a Főnix Rendje című regényből.

Itt a Temu amerikai kihívója: filléres webáruház indult, a legtöbb termék olcsóbb 3900 forintnál, de 7800-nál semmi nem drágább

7800 forint a plafon: ennél drágábban semmit nem lehet kapni az Amazon új, Haul nevű felületén, amellyel az ismert kínai riválisokat, elsősorban a Temut és a Sheint szeretné legyűrni. Az olcsóságnak azonban ára lehet.

  1. Újabb piacok felé

Az e-kereskedelem mellett az Amazon hamarosan más szektorokba is elkezdett befektetni, elsőként az élelmiszeriparba: 2007-ben a vállalat elindította az Amazon Fresht, amivel közvetlenül az otthonokba szállít ételeket és italokat. Tíz évvel később, 2017-ben 13,7 milliárd dollárért felvásárolta a Whole Foods szupermarketláncot, és ezzel az ágazat megkerülhetetlen szereplőjévé vált, mind virtuálisan, mind fizikailag.

Magától elintézi a bevásárlást az Amazon MI-je, ami később akár egy egész esküvőt is megszervezhet

Teljesen átveheti az irányítást a böngésző felett az Amazon újdonsága, de lehet instruálni, hogy figyeljen oda bizonyos részletekre.

  1. Felhők között

Az Amazon Web Services (AWS), egy 2002-ben indult felhőalapú számítástechnikai és webszolgáltatási platform. Ez volt Bezos második nagy víziója, mivel megértette, hogy a szerverek „bérlése” a közeljövő egyik legkeresettebb szolgáltatása lesz. Olyan óriások, mint a Netflix és a Disney+ is az AWS-t használják filmjeik és tévésorozataik streamelésére. 2024-ben a részleg átlépte a 100 milliárd dolláros bevételi mérföldkövet, amivel önmagában a vállalat teljes bevételének 62 százalékát teszi ki.

Amikor valaki megnyit valamit a neten, milyen szerver indul be a háttérben?

Az üzletág két számjegyű növekedése mellett is veszített piaci részesedéséből az Amazon a felhőalapú számítástechnika háttérrendszereit biztosító vállalatok versenyében. De így is örülhet

  1. Okosotthon

Amikor az Amazon úgy döntött, hogy belép az okosotthon-piacra, létrehozta az Alexa nevű digitális asszisztensét, amellyel élőszóban lehet kommunikálni. Ugyan nem ők voltak az elsők a piacon, hiszen Alexa előtt három évvel, 2011-ben jelentkezett az Apple a Sirivel, majd hozzájuk csatlakozott a Google Assistant 2016-ban. Közülük azonban mára az Amazon Alexája a legszélesebb körben használt digitális asszisztens.

Ez nagyot szólhat: bemutatta az Amazon a mesterséges intelligenciával felturbózott Alexát -videó

Panos Panayt a Microsofttól igazolta le az Amazon, hogy rázza fel a cég digitális asszisztensének fejlesztését. Az első bemutató alapján jónak tűnik az irány.

  1. Bezos háttérbe vonul

Miután 27 évet töltött az Amazon élén, Jeff Bezos 2021-ben úgy döntött, hogy lemond vezérigazgatói posztjáról, és „csak” az általa létrehozott vállalat ügyvezető elnöke marad. Az elmúlt években Bezos az űrutazás iránti szenvedélyének szentelte magát: testvérével, Markkal együtt elérte a világűr határát a Blue Origin űrhajójának első útján.

Jeff Bezos: Az űr lesz az ember új otthona, a Földre csak vakációzni jövünk

Az Amazon és a Blue Origin cégek alapító-tulajdonosa szerint a jövőben olyan gyerekek is lesznek, akik a világűrben jönnek majd a világra.

  1. Munkaerő-óriás

A vállalat az idők során alkalmazottak millióit foglalkoztató monstrummá is vált: az idei év első negyedévében 1,5 millió ember dolgozott világszerte az Amazonnak.

Szexivé tette az olvasást, pokollá a dolgozói életét

Jeff Bezos visszavonulása az internet hőskorának végét jelzi. Az üzletember több szinten is megváltoztatta a világot, de közben két dolgot nem szeretett: adózni és szünetet adni az alkalmazottaknak.

A válogatás a Corriere Della Sera cikke alapján készült.