Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az ülés kezdetét Roberta Metsola, az EP elnöke azt mondta, hogy ez a konfliktus Európa fennmaradását fenyegető veszély. Az elnök azt mondta, hogy mindez rávilágít a következőkre:
- az EU nem függhet örökké az orosz gáztól,
- EU nem fogadhatja tárt karokkal a Kreml pénzét, nem árulhatunk európai útleveleket Putyin barátainak,
- valódi közös védelem felé kell elmozdulni,
- fel kell lépni a Kreml dezinformációs gépezete ellen, a médiának meg kell értenie, hogy most nem maradhatnak semlegesek.
Ezután az ukrán elnök mondott tízperces beszédet. Volodimir Zelenszkij egy fehér fal előtt, sötétzöld pólóban, ukrán zászlóval a háta mögött beszélt, élő online kapcsolatban.
Ezek nem jó napok, néha az utolsó napok. Az állampolgáraink úgy védik a szabadságukat, hogy néha a legvégsőt adják érte
– mondta Zelenszkij. Majd hozzátette, hogy nem olvassa fel előre megírt beszédét, mert a dokumentumok kora lejárt, a valósággal kell szembenéznünk.
Embereket ölnek meg, hiszünk abban, hogy az értékekért, a jogokért, a szabadságért áldozzuk fel azt életünket
– jelentette ki. Azt is mondta, szeretné hallani az Európai Parlamenttől, hogy létezik Ukrajna számára az európai út, mert ők ezt szeretnék.
Senki nem fog bennünket megtörni, erősek vagyunk, ukránok vagyunk
– folytatta beszédét, hangsúlyozva, hogy jobb életet akarnak gyermekeiknek, de csak tegnap az orosz fegyverek 16 gyereket öltek meg. A vitáról és az EP-által még ma elfogadott határozatról a későbbiekben beszámolunk.