szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság ismét utalt Magyarországnak, ezzel teljes mértékben kimerültek azok a gyorsan elérhető keretek, amelyekre jelenleg a magyar kormány számíthat. Brüsszel ezúttal 140,1 millió eurót fizetett, ami azonban hitel.

Korábban már beszámoltunk arról, hogy a múlt év végén és az új év elején az Európai Bizottság két forrásból is utalt Magyarországnak. Egyrészt kifizettek a hétéves költségvetés terhére 445 millió eurót, amelyre azt követően nyílt lehetőség, hogy a Bizottság elfogadta a magyar igazságszolgáltatási reformot. Ezzel 10,2 milliárd eurós forrás vált elérhetővé a 2021-2027-es ciklusra vonatkozóan, amely utófinanszírozásban hívható le. Ennek terhére nyújtott be korábban Magyarország számlákat és ezeket fizette ki Brüsszel.

Megnyitották, aztán gyorsan el is zárták a brüsszeli pénzcsapokat

A múlt év utolsó és az új év első napjaiban összesen több mint 1,2 milliárd eurós uniós forrás érkezett Magyarországra. Ez mintegy 470 milliárd forintot jelent, amely még mindig csak a töredéke a Magyarországot megillető uniós büdzsének. Ezekre az átutalásokra lehetett számítani, mindez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy mostantól zavartalanul jönnek a pénzek.


A másik forrás a helyreállítási alap hitel részére vonatkozó előleg, amely az összeg 20 százaléka, Magyarország esetében ez mintegy 920 millió eurót jelent. A jogszabály szerint ezt az összeget – amennyiben nem egyszerre folyósítják – két részletben lehet kifizetni: az egyiket a terv jóváhagyásától számított két hónapon, a másikat pedig 12 hónapon belül. Ezt a határidőt jelentősen lerövidítette az Európai Bizottság és – ugyan két részletben – az egész összeget egy hónapon belül rendezték. A korábban kifizetett 779,5 millió euró után most – a Bizottság tájékoztatása szerint – a maradék 140,1 millió eurót is átutalták.

A brüsszeli testület indokolásában úgy fogalmazott, hogy az előleg segít beindítani a magyar helyreállítási tervben foglalt intézkedések végrehajtását és felgyorsítja a terv

energiatakarékosságra, tiszta energia előállítására és az energiaellátás diverzifikálására vonatkozó célkitűzéseinek teljesítését annak érdekében, hogy Európát függetlenítsék az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól, tekintettel az ukrajnai orosz invázióra.

Az Európai Bizottság közleményében leszögezi, hogy minden további kifizetés csak akkor történhet meg, ha Magyarország teljesíti az úgynevezett „szupermérföldkövekben” megfogalmazott elvárásokat, vagyis a korrupcióellenes keretrendszert hatékonyabbá tételét. Ez azt jelenti, hogy a Magyarországnak járó, összesen 10,4 milliárd eurós helyreállítási forrásból a fennmaradó közel 9,5 milliárd terhére már csak akkor lehet igényelni, ha ezek a lépések megtörténtek. Hozzá kell tenni, hogy a 920 millió euró sem „ingyenpénz”, hanem a kedvezményes hitel része, amit majd vissza kell fizetnie a kormánynak.

Hasonló a helyzet a hétéves költségvetésben szereplő, további 6,3 milliárd euróval kapcsolatban: az a pénz is zárolva van, amíg a korrupciós helyzet nem javul.

A helyreállítási alappal összefüggésben az indokolhatja az Európai Bizottság sietségét, hogy ezeket a pénzeket – nemcsak az előleget, hanem a teljes keretet – 2026 augusztus végéig fel kell használni. Ha addig nem történnek meg a nemzeti tervben foglaltak szerinti teljesítések, akkor a fel nem használt pénz elvész. Éppen ezért – diplomáciai források szerint -– a magyar kormány most ahhoz köti Ukrajna további finanszírozásának támogatását, hogy a helyreállítási pénzek felhasználhatóságát az EU hosszabbítsa meg két évvel. Erre azonban a tagállamok nem sok nyitottságot mutatnak.

Ukrajna támogatása fejében új követelést fogalmazott meg a magyar kormány

Bár Orbán Viktor szerint Brüsszelben azon dolgoznak, hogy az uniós költségvetésen kívüli eszközzel támogassák Ukrajnát a következő négy évben, a tagállamok nagykövetei ezzel éppen ellentétes döntést hoztak. Közben pedig egyértelmű információk érkeznek azzal kapcsolatban, hogy ismét zsarolja az EU-t Magyarország, csak most mással, mint eddig.

A téma politikai vetülete, hogy ezen a héten az Európai Bizottság komoly támadásokra számíthat az Európai Parlament részéről azért, mert forrásokat juttat Magyarországnak.

Politico: Frontális támadásra készülnek Orbán Viktor ellen uniós képviselők

A brüsszeli lap szerint előfordulhat, hogy egy, a magyar miniszterelnökkel való újabb zűrzavaros alkuval magát gáncsolná el az Európai Unió.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!