szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A múlt év utolsó és az új év első napjaiban összesen több mint 1,2 milliárd eurós uniós forrás érkezett Magyarországra. Ez mintegy 470 milliárd forintot jelent, amely még mindig csak a töredéke a Magyarországot megillető uniós büdzsének. Ezekre az átutalásokra lehetett számítani, mindez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy mostantól zavartalanul jönnek a pénzek. Sőt.

Varga Mihály pénzügyminiszter a közösségi oldalán számolt be két posztban, hogy

összesen 470 milliárd forint hazánknak járó uniós forrást kaptunk meg.

Először 779,5 millió euró (300 milliárd forint) érkezett a helyreállítási forrásokból, aztán pedig 445 millió eurót (170 milliárd forintot) utaltak a 2021-2027-es uniós költségvetési időszak keretéből. A miniszter hozzátette, hogy ebből 240 millió euró az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz, 205 millió euró a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz fejlesztéseit segíti.

A miniszter azonban nem részletezte, hogy ezek az összegek tulajdonképpen mit takarnak.

December közepén döntött úgy az Európai Bizottság, hogy a magyar intézkedések alkalmasak az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítására, ezért azokat a pénzeket, amelyeket ezek a hiányosságok blokkoltak, felszabadították. Ez a hétéves költségvetésből 10,2 milliárd eurót jelent utófinanszírozással, további 21 milliárd zárolva marad, ennek felszabadításához elsősorban a korrupcióellenes intézkedéseket kell teljesíteni.

Ezzel párhuzamosan a tagállamok hozzájárultak a magyar nemzeti helyreállítási terv módosításához. Erre azért volt szükség, mert a magyar kormány 3,9 milliárd euró hitelt is igényelt az 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás mellé, illetve ehhez a forráshoz csatoltak egy 700 millió eurós keretet, amely az orosz energiától való függetlenedést szolgálja.

Ezeknek a döntéseknek a közvetlen pénzügyi hatása, hogy az Európai Bizottságnak két hónapon belül ki kell fizetnie a 2021-2027-es költségvetés terhére már benyújtott számlákat, illetve a helyreállítási alap hitelrészének, plusz az imént említett 700 millió eurónak a 20 százalékát, pontosabban ennek első részletét.

Az Európai Bizottság tehát nem várt február közepééig, gyakorlatilag két-három héten belül utalt. Egyrészt a hétéves költségvetés terhére a már teljesített vállalásokat, ez volt a 445 millió eurós tétel, amely az igazságszolgáltatási reformmal felszabadított 10,2 millárd eurós keretet csökkentette.

A másik keret előleg-része összesen 920 millió euró, amiből megérkezett 779,5 millió euró. Az innen fennmaradó 140,5 millió eurót 12 hónapon belül kell kifizetni. (Nem szabad elfelejteni, hogy ez nem “ingyenpénz”, hanem kedvezményes hitel.)

Ezekre a folyósításokra lehetett számítani, pusztán az átutalás pontos időpontja volt kérdéses. Mindent egybevetve az uniós források zöme, a hétéves költségvetés fennmaradó részét és a helyreállítási alapot egybevetve összesen körülbelül 30 milliárd euró továbbra is elérhetetlen a magyar kormány számára. Egészen addig, amíg hitelt érdemlően nem igazolják, hogy megtették a megfelelő lépéseket a korrupciós kockázatok kiszűrésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!