szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

A frissebben mozgó Oroszország hosszabbítás után 3-1-re legyőzte a csoportmeccseken brillírozó Hollandiát a negyeddöntőben, így az Európa-bajnokság két legesélyesebb csapatának kikáltott válogatott (Hollandia és Portugália) már a negyeddöntőben búcsúzott a kontinenstornától.


ESTERHÁZY MÁRTON JEGYZETEI
A ma esti mérkőzés számomra kísértetiesen hasonlított a Zenit Szentpétervár UEFA Kupa-döntőjére. Ugyanazt a váratlan megoldásokkal tarkított, kicsit nyers - persze a szó legjobb értelmében - és könnyed futballt produkálta ma az orosz válogatott. A hollandok egyszerűen nem tudták a saját futballjukat olyan eredményesen játszani, mint a csoportmérkőzéseken. Guus Hiddink alaposan felkészítette belőlük a csapatát. Sőt, azt mondhatom, hogy a holland egyenlítő gól szinte szerencsés találat volt. A hosszabbítás már végig az oroszoké volt. Bár én a hollandoknak drukkoltam, az oroszok meggyőző, egészségesen szemtelen és szimpatikus játékukkal abszolút megérdemelten jutottak a legjobb négy közé.












Ruud van Nistelrooy egyenlítő gólja
© MTI/EPA
A török-horvát meccs utáni rendbontásokat lassan elhomályosította az újabb összecsapás, különösen, hogy az az egyik legizgalmasabb negyeddöntőként lett beharangozva. A mérkőzés esélyesének Hollandia lett kikiáltva, miután a csoportmérkőzéseken olyan meggyőző teljesítményt nyújtott, hogy sokan már az Európa-bajnokság legesélyesebb csapatát látták benne. Sőt, talán maguk is.

Ehhez képest inkább az oroszoké volt az első félóra. Már a 6. percben a rekordkísérlet kapujában álló Edwin van der Sarnak kellett védenie Jurij Zsirkov 23 méteres szabadrúgását, majd Roman Pavljucsenko fejelt egy méterrel a kapuja fölé. Guus Hiddink játékosai fegyelmezetten játszottak, különösen a stabilan felállt védelem Igor Akinfejevvel az élen, míg a hollandok meglehetősen bizonytalanul kezdték a mérkőzést.

Húsz percre volt szüksége az oranjének, hogy összeszedje magát, és a saját futballját kezdje játszani, bár el kell ismerni, az ellenfél jól felkészült belőlük. Az egyre szaporodó narancsszínű támadások motorja ma Rafael van der Vaart volt, de negyed óra múlva az addig a tömegben meghúzódó Wesley Sneijder is csatlakozott hozzá. A 26. percben akár gólt is eredményezhetett volna egy ilyen támadás.

Orlando Engelaar kapásból kapura tüzelt 18 méterről, André Ooijer csak hajszál híján nem ért bele a kapu torkában. Ha megteszi, gól. Tíz perc múlva a néha-néha felbukkanó Ruud van Nistelrooy ugrott ki jól, de Akinfejev vetődve kitenyerelte 24 méteres lapos lövését. A kipattanót szerencséjére a védők a mezőnybe bombázták. Az első félidő két van der Vaart-lövéssel végződött. Az első mellé szállt, a másodikat Akinfejev a mezőnybe öklözte.

Az első negyvenöt perc végére kiegyenlítetté vált a játék, de a hollandok eddig nem hozták azt az ellenállhatatlan játékot, amit a csoportmeccseken megszokhattunk tőlük. A jelek szerint Marco van Basten szövetségi kapitánynak frissítenie kellett, mert az eddig ellenállhatatlan holland védelem nem funkcionált tökéletesen. A döntetlen igazságos volt.

Második félidő orosz meglepetéssel (Oldaltörés)


Marco van Basten pedig frissített is. A szünet után lehozta a pályáról azt a Dirk Kuytöt, akinek a nevét a csere alkalmával lehetett először hallani, és behozta a helyére a fiatal Robin van Persie-t, majd rövid időn belül John Heitingát is felküldte. Mégis az oroszok kezdtek lendületesebben ezúttal is, ami rövid idő alatt gólt is eredményezett. Az 56. percben Arsavin ugratta ki a bal oldalon Szergej Szemakot, aki középre adott, a védőjét megelőző Roman Pavljucsenko pedig érkezett is, ahogy kell és 7 méterről laposan a hálóba passzolt. (0-1)

Egyre inkább a hollandok vették át a kezdeményezést, de érthető: egyre sürgősebb volt nekik. Az orosz válogatott kontrákra épített, de azt oly módon csinálta, mint talán még senki ezen az Európa-bajnokságon. Többször nagyon kevés kellett, hogy megszerezzék a második gólt is, de a keményen nyomó hollandok fáradozásai végül eredményt hoztak. A 86. percben Ruud van Nistelrooy fejelte a kapu bal oldalába estében 4 méterről Sneijder jobb oldali beadását. (1-1) A félidő végén Michel játékvezető már majdnem sárga lapot adott Kologyinnak, de miután partjelzői tájékoztatták, hogy ez a második lenne, így inkább visszavonta.

A hosszabbítást az oroszok kezdték jobban, nem is kicsivel. Arsavin és Pavljucsenko többször került gólhelyzetbe, így a holland tizenegy legjobb játékosa ekkor Edwin van der Sar volt. Leginkább a távoli lövések domináltak, ugyanakkor a játékosok láthatóan egyre fáradtak. Különösen a narancsmezesek, akik a 62. percben már kihasználták a harmadik cserelehetőségüket, így nem frissíthették a csapatukat egy órán keresztül. Nem is mertek túlságosan kitámadni, hiszen az orosz kontrák életveszélyesek voltak.

A hosszabbítás végén a szépen, és még ekkor is frissen (!) játszó oroszok gyors egymásutánban két gólt is szereztek. Előbb a csereként beállt Dmitrij Torbinszkij pöccintett a hálóba közvetlen közelről egy bal oldali beadást (1-2), majd röviddel a vége előtt a válogatott támaszának számító Andrej Arsavin tört be a kapu elé, és adott kötényt van der Sarnak. (1-3) Ezzel minden eldőlt, az Eb eddigi legeredményesebb csapata ma nem játszott jól, a csoportmeccsek után talán kifulladt, míg a friss orosz együttes ma ki tudta harcolni a továbbjutást az eddig legerősebbnek tűnő csapattal szemben.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, 2008, SVÁJC-AUSZTRIA

NEGYEDDÖNTŐ
HOLLANDIA - OROSZORSZÁG 1-3 (1-1, 1-1, 0-0)
Bázel, St. Jakob-Park, 42 ezer néző, V.: Lubos Michel (szlovák)
HOLLANDIA: van der Sar - Boulahrouz (Heitinga 54.), Ooijer, Mathijsen, van Bronckhorst - de Jong, Engelaar (Affelay 62.) - Kuyt (van Persie 46.), van der Vaart, Sneijder - van Nistelrooy Szövetségi kapitány: Marco van Basten
OROSZORSZÁG: Akinfejev - Anjukov, Ignasevics, Kologyin, Zsirkov - Szemak (csk) - Zirjanov, Szemscsov (Biljaletgyinov 69.), Szaenko (Torbinszkij 81.) - Arsavin - Pavljucsenko (Szicsev ) Szövetségi kapitány: Guus Hiddink
Labdabirtoklás: 53 % - 47 %
Gólszerző: van Nistelrooy (86.) ill. Pavljucsenko (56.), Torbinszkij (112.), Arsavin (115.)

A meccs embere a hvg.hu szerint: Roman Pavljucsenko (Oroszország)
A fiatal orosz csatár hihetetlen dolgokat csinált, végig aktív és gólveszélyes volt. Fáradhatatlannak tűnt, ő kezdte a gólgyártást, ami végül az oroszok megérdemelt továbbjutását eredményezte.




















Szavazás box
Ön szerint melyik csapat nyeri a 2008-as Európa-bajnokságot?

„Valahol abba kell hagyni” – bejelentette Didier Deschamps, hogy mikor hagyja ott a francia válogatottat

„Valahol abba kell hagyni” – bejelentette Didier Deschamps, hogy mikor hagyja ott a francia válogatottat

A Mohu elárulta, a hét mely napjain érdemes palackvisszaváltással próbálkozni

A Mohu elárulta, a hét mely napjain érdemes palackvisszaváltással próbálkozni

Megölte a feleségét, aztán feladta magát egy fóti férfi

Megölte a feleségét, aztán feladta magát egy fóti férfi

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála