Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A másik érdeklődő egy zűrös hátterű kassai üzletemberhez köthető.
Megjelent az egyik Dunaferr-cég, a hengermű eladására kiírt ajánlattételi felhívás: két szereplőt érdekelné a felszámolás alá került vállalkozás. A másik Dunaferr-cégre, a Duna Furnace-re nem volt érdeklődő.
Az egyik érdeklődő a kínai CIEC-csoport (Hangzhou Cogeneration Import and Export Company Limited). Ez egy állami tulajdonban lévő vállalat, amely acéltermékekkel foglalkozik, 500 millió jüan jegyzett tőkével.
A CIEC leányvállalatokat hozott létre külföldön, többek között Szingapúrban, Hongkongban, az Egyesült Államokban, Brazíliában és Vietnámban. A CIEC közel 15 éve tevékenykedik az acéliparban. Jelenleg a CIEC fő tevékenysége három részre oszlik: import, export és belföldi kereskedelem. 2012-ben a CIEC 19,43 millió tonnát értékesített, az értékesítésből származó bevétel pedig elérte a 41,5 milliárdot. 2004 óta a CIEC aktívan terjeszkedik a nemzetközi piacon, és rendkívüli fejlődést ért el az exporttevékenység terén.
A másik érdeklődő a Dunaferr Steel Rolling Zrt. Ezt nemrég indította Jozef Szivák, aki a kétezres évek végén a kassai vasműnek lett az adósa,
amiből 2008-ban büntetőügy is kerekedett. A vállalat bejegyzett tevékenysége vas, acél és vasötvözet-alapanyag gyártása. A kassai illetőségű Jozef Szivák az egyik fő gyanúsítottja volt annak az ügyészségi nyomozásnak, amely szerint a Szivákhoz köthető cég nem fizetett a kassai vasmű acéllemezeiért. Utóbb azonban felmentették a vádak alól, mert a vasmű tulajdonosai is tudtak a meghiúsult üzletekről. A pozsonyi Új Szó viszont azt írta, Szivákék meggazdagodtak az ügyleten.
Érdekes módon Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már az eredmény közzététele előtt egy nappal arról beszélt, hogy két komoly érdeklődő van. Az egyik nyugatról, sőt nagyon közelről, a másik pedig keletről, mindkettő iparágon belüli. Mindkettőnél nagy tőkeerejű cégről van szó.
Kérdés, hogy a miniszter hogyan juthatott hozzá az információhoz, hiszen a pályázatot a felszámoló a közjegyzőnél nyitja ki.
A mostani pályázat amúgy hasonló a 2023-ashoz – annak folyományaképp az indiai-brit Liberty Steel vásárolhatta meg a felszámolásra jutott Dunaferr életképes egységeiből és több mint háromezer dolgozójából alakított új vállalatokat. A vevő vállalta a halaszthatatlan, több tízmilliárdos környezetvédelmi intézkedéseket, a munkaerő megtartását, az acélgyártás folytatását, illetve a folyamat százmilliárdos beruházást igénylő zöldítését, elektromos ívkohók beszerzését 2027-ig. E helyett szinte azonnal fizetési gondok, időszakos, majd végleges leállás, a dolgozók állásidőre küldése következett.
A kormány a jogszabályokat is alaposan meghajlítgatta, hogy kedvezzen a Libertynek, ám a Dunaferr-utódcégek 2024 novemberében ismét felszámolás alá kerültek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Kényszerhelyzetben van Orbán: Tusványoson újat és nagyot kell mondania, mint például egy vaskos jóléti csomag vagy egy népszavazás, emellett csak „kötelező elem” lehet Magyar Péter, az LMBTQ-emberek és az ukránok pocskondiázása. A Tisza elnöke sem dőlhet azért hátra: fel kell vennie a kesztyűt és kormányzóképességet is kell mutatnia.
Kigyulladt egy kioszk, a tűz átterjedt a kis boltokra, ahol egymás után robbantak fel a túlhevült gázpalackok.
A katasztrófavédelem több tanácsot is adott a várható rossz idő miatt.